Prezydent Andrzej Duda wystąpił na wspólnej konferencji z żonami Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika - Barbarą Kamińską i Romualdą Wąsik. Wcześniej rozmawiał z nimi na osobności w Kancelarii Prezydenta. Prezydent wygłosił oświadczenie, w którym powiedział, że Kamiński i Wąsik są "pierwszymi w Polsce od 1989 r. więźniami politycznymi" oraz zapowiedział, że wszczyna nową procedurę ułaskawieniową.
Prezydent chce ponownie ułaskawić Wąsika i Kamińskiego
Prezydent podkreślił, że jego akt łaski z 2015 roku został wydany zgodnie z Konstytucją i obowiązującymi standardami, jest skuteczny i w jego osobistym przekonaniu panowie Kamiński i Wąsik są nadal posłami, a każdy dzień przebywania w więzieniu zagraża ich zdrowiu.
Zdaniem Andrzeja Dudy to, co się dzieje urąga godności RP i naszej międzynarodowej pozycji, zatem zdecydował o wszczęciu postanowienia ułaskawieniowego według wszystkich standardów konstytucyjnych.
- Zdecydowałem na prośbę żon Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, że wszczynam postępowanie ułaskawieniowe; to będzie postępowanie w trybie prezydenckim - podkreślił.
Prezydent mówił, że zna obu tych polityków i uważa, iż są oni uczciwi oraz godni zaufania, a obecnie znajdują się "w dramatycznej sytuacji" i są w więzieniu. Poinformował, że małżonki Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika przyszły do niego w czwartek prosząc, by doprowadził jak najszybciej do uwolnienia ich mężów, którzy zapowiedzieli rozpoczęcie strajku głodowego.
Wniosek trafi najpierw do Prokuratora Generalnego
Procedura ma odbyć się w trybie prezydenckim, zatem wniosek ułaskawieniowy trafi w pierwszej kolejności do Prokuratora Generalnego Adama Bodnara.
Jest procedura 568 kpk, aby Prokurator Generalny zawiesił wykonywanie kary i zwolnił na czas trwania postępowania ułaskawieniowego osoby osadzone - przypomniał prezydent.
- Wnioskuję, aby Panowie w trybie natychmiastowym zostali zwolnieni z więzienia. Wierzę, że uspokoi to także niepokoje, które są w naszym państwie - podkreśliła głowa państwa.
Po wystąpieniu Andrzeja Dudy głos zabrały żony Macieja Wąsika i Mariusza Kamińskiego - Romualda Wąsik i Barbara Kamińska, które podziękowały prezydentowi za spotkanie i działania na rzecz ich mężów.
Politycy PiS rozpoczęli głodówkę w więzieniu
We wtorek policja zatrzymała polityków PiS, byłych szefów CBA Macieja Wąsika i Mariusza Kamińskiego, którzy przebywali wówczas w Pałacu Prezydenckim. Trafili oni do więzienia, gdzie rozpoczęli protest głodowy. W czwartek przewieziono ich do dwóch różnych zakładów karnych - do Radomia i Ostrołęki.
W marcu 2015 r. Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik - były szef CBA i jego zastępca - zostali skazani nieprawomocnie na kary 3 lat więzienia i 10-letni zakaz zajmowania stanowisk publicznych za przekroczenie uprawnień w związku z akcją CBA dotyczącej tzw. afery gruntowej. W procesie byłych szefów CBA sąd uznał, że Kamiński zaplanował i zorganizował prowokację CBA, choć brak było podstaw prawnych i faktycznych do wszczęcia akcji CBA w resorcie rolnictwa, kierowanym przez wicepremiera Andrzeja Leppera. Skazanych nieprawomocnie byłych szefów CBA ułaskawił jeszcze w 2015 r. prezydent Duda.
Sprawa wróciła na wokandę w związku z orzeczeniem Sądu Najwyższego z czerwca 2023 r. SN w Izbie Karnej, po kasacjach wniesionych przez oskarżycieli posiłkowych, uchylił umorzenie sprawy b. szefów CBA dokonane jeszcze w marcu 2016 r. przez Sąd Okręgowy w Warszawie w związku z zastosowanym przez prezydenta prawem łaski i przekazał sprawę SO do ponownego rozpoznania.
20 grudnia 2023 r. Sąd Okręgowy w Warszawie skazał Kamińskiego i Wąsika prawomocnie na dwa lata pozbawienia wolności.
ja
Czytaj także:
Inne tematy w dziale Polityka