Zdjęcie: Pixabay
Zdjęcie: Pixabay

Kluczowe stanowiska obejmują kobiety. Zauważalna jest duża różnica

Redakcja Redakcja Praca Obserwuj temat Obserwuj notkę 3
Polska jest świadkiem znaczącej zmiany w udziale kobiet w zarządzaniu lokalnym, jeszcze kilkanaście lat temu jedynie 1/3 kierowniczych stanowisk urzędowych była zajmowana przez panie. Co ciekawe, najwięcej zmian widać na terenach wiejskich – obecnie około połowę sołtysów w Polsce stanowią kobiety – donosi fundacja State of Poland.

Połowa sołtysów to kobiety 

W latach 2010-2018 udział kobiet w wyborach samorządowych wzrósł z 33% do 41%. Do 2022 r. kobiety stanowiły jedną trzecią członków rad gmin, miast i regionów – czytamy na platformie X (dawnym Twitterze) fundacji State of Poland, która zajmuje się promocją wizerunku Polski.

Wzrost liczby kobiet na stanowiskach kierowniczych jest szczególnie zauważalny na obszarach wiejskich, gdzie w ostatnich latach prawie połowa sołtysów to kobiety, co świadczy o imponującym zaangażowaniu w rozwój społeczności i zarządzanie. – podaje dalej State of Poland.


Sołtyski rosną w siłę

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi we współpracy z Kasą Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa zrealizowali w ubiegłym roku badanie „Polska Wieś i Rolnictwo”. Z badania ankietowego, które przeprowadzane jest od 2004 roku, wynika, że respondenci nadal uważają, że kobietom jest trudniej zostać sołtysem lub radnym w gminie niż mężczyznom. Ma to wynikać z obawy, że kobieta nie będzie umieć pogodzić funkcji sołtysa czy radnego z obowiązkami zawodowymi lub rodzinnymi – na taki powód wskazało aż 41,1% respondentów.

Praktyka pokazuje jednak, że te obawy nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości. W Polsce istnieje ponad 40 tysięcy sołectw, a kadencja sołtysa trwa 4 lata. Liczba pań pełniących rolę lidera wsi, przy każdych kolejnych wyborach, sukcesywnie się zwiększa, w 2020 roku odsetek pań pełniących funkcję sołtysa przekroczył 40%.

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj3 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (3)

Inne tematy w dziale Społeczeństwo