fot. Pixabay
fot. Pixabay

Zatrzymanie Wąsika i Kamińskiego. Zaskakująca reakcja rzecznika KE

Redakcja Redakcja UE Obserwuj temat Obserwuj notkę 86
Zachodni politycy reagują na umieszczenie Mariusza Kamińskiego i i Macieja Wąsika w areszcie. Okazuje się, że Komisja Europejska nie zamierza reagować w tej sprawie - Nie będziemy się wypowiadać na temat konkretnych wydarzeń w państwach członkowskich UE - powiedział w środę rzecznik Komisji Europejskiej Eric Mamer.

Wąsik i Kamiński osadzeni w areszcie

Były szef CBA i były minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński oraz jego były zastępca Maciej Wąsik zostali skazani 20 grudnia prawomocnym wyrokiem na dwa lata pozbawienia wolności w związku z tzw. aferą gruntową. Sprawa wróciła na wokandę po ponad ośmiu latach w związku z czerwcowym orzeczeniem Sądu Najwyższego. Na początku czerwca 2023 roku SN w Izbie Karnej, po kasacjach wniesionych przez oskarżycieli posiłkowych, uchylił umorzenie sprawy b. szefów CBA dokonane jeszcze w marcu 2016 r. przez Sąd Okręgowy w Warszawie w związku z zastosowanym przez prezydenta Andrzeja Dudę prawem łaski wobec wówczas nieprawomocnie skazanych b. szefów CBA i przekazał sprawę SO do ponownego rozpoznania.

Komenda Stołeczna Policji potwierdziła we wtorek wieczorem zatrzymanie skazanych polityków PiS Mariusza Kamińskiego oraz Macieja Wąsika, którzy przebywali w momencie zatrzymania w Pałacu Prezydenckim. Obaj posłowie zostali przewiezieni do aresztu w celu wykonania zasądzonej na nich kary.

Rzecznik KE: Nie komentujemy wydarzeń w krajach UE

Głos w sprawie zamieszania z udziałem polityków PiS i prezydenta RP zabrał rzecznik Komisji Europejskiej Eric Mamer. Urzędnik udzielił lakonicznej wypowiedzi podczas środowej konferencji prasowej, która odbyła się w Brukseli.

- Jak wiadomo, nie odnosimy się do konkretnych działań w państwach członkowskich. W tym przypadku też się nie wypowiemy - oświadczył przedstawiciel KE.

- W kwestii praworządności - czy to w Polsce, czy w innych krajach - co roku publikujemy sprawozdanie na ten temat. Tam jest przedstawiana analiza. Czasami mamy pewne wątpliwości, co do procesów w pewnych państwach członkowskich. Nie odnosimy się jednak do żadnych konkretnych, jednostkowych przypadków - dodał Mamer.

Parlament Europejski zareagował ws. Lex Tusk

Przypomnijmy, że Komisja Europejska w przeszłości często zabierała głos na temat konkretnych ustaw w Polsce. Ostatnio organ ten zareagował w sprawie tak zwanej komisji Lex Tusk. Na ten temat wypowiedział się też Parlament Europejski.

PE wezwał władze Polski do uchylenia ustawy powołującej komisję, której celem ma być zbadanie rosyjskiej ingerencji w bezpieczeństwo wewnętrzne Polski w latach 2007-2022. Zdaniem autorów rezolucji, komisja jest wymierzona w opozycję, w tym byłego premiera Donalda Tuska. Jeśli ustawa nie zostanie uchylona, to wzywają przynajmniej do zawieszenia jej obowiązywania do czasu wydania przez Komisję Wenecką pilnej opinii i odpowiedniej zmiany przepisów.

- Jeśli ustawa pozostanie w mocy, Komisja Europejska powinna kontynuować przyspieszone postępowanie w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego i wystąpić do Trybunału Sprawiedliwości UE o zastosowanie środków tymczasowych - wezwali w lipcu zeszłego roku europosłowie.

Więcej pisaliśmy o tym tutaj:


MB

Fot. Komisja Europejska. Źródło: Pixabay.com

Czytaj dalej:


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj86 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (86)

Inne tematy w dziale Polityka