Ważna decyzja sądu. Oddalono wniosek o zmianę wpisu do KRS ws. TVP

Redakcja Redakcja Media Obserwuj temat Obserwuj notkę 94
Sąd nie wpisał do KRS nowych władz mediów publicznych. Ostatecznie wniosek ministra Bartłomieja Sienkiewicza został oddalony. Z ostatniego wpisu do KRS wynika, że prezesem Telewizji Polskiej jest Mateusz Matyszkowicz, którego zmienił Michał Adamczyk już po wejściu nowej ekipy do TVP. Nie widnieje tam nazwisko Tomasza Syguta, mianowanego przez ministra kultury, ani innych w taki sposób wybranych członków zarządu z grudnia ub. roku.

Sąd oddalił wniosek o zmianę wpisu w KRS

Decyzję o oddaleniu wniosku zmianę zapisu w KRS podjął referendarz sądowy Sądu Rejonowy dla miasta Warszawy Tomasz Kosub. Wpis do KRS ze zmianą członków zarządów legalizowałby działania w TVP. Jednak sąd postanowił oddalić wniosek ministra Bartłomieja Sienkiewicza przy udziale ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Adama Bodnara i obciążyć Telewizję Publiczną kosztem 100 złotych za ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. 

- Sąd rejestrowy zajął się kwestią zmian w radzie nadzorczej i zarządzie TVP. Nie wszystkim się to dzisiaj spodoba. KRRiT kluczowa - podkreślił dziennikarz Bartosz Godusławski. 


Przewodniczący KRRiT Maciej Świrski pod koniec grudnia złożył wniosek do sądu o odmowę wpisania zmian do KRS. - Wysłałem do Krajowego Rejestru Sądowego wniosek o odmowę dokonania wpisu do KRS osób bezprawnie powołanych przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego do władz spółek Telewizja Polska SA, Polskie Radio SA i Polska Agencja Prasowa - pisał. 


Nieuprawniony organ dokonał zmian

Z postanowienia sądu ws. odmowy wpisania zmian w KRS wynika, że "uchwała o powołaniu przez Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy członków rady nadzorczej spółki i uchwała rady nadzorczej o powołaniu zarządu spółki zostały podjęte przez organ nieuprawniony zgodnie z wyżej przywołanymi przepisami KRRiTV, a także, z uwagi na zapisy statutu TVP, zgodnie z przepisami samego KSH" - brzmi uzasadnienie. 

  

- Decyzja sądu rejestrowego w Warszawie o odmowie ujawnienia w rejestrze Tomasza Syguta jako prezesa zarządu #TVP odnosi się, ze względu na otwarcie likwidacji spółki i wygaśnięcie mandatu prezesa , do nieaktualnych danych. Spółka powinna cofnąć wniosek w tym zakresie, a sąd rejestrowy umorzyć postępowanie. Zadaniem Krajowego Rejestru Sądowego jest ujawnianie informacji bieżących, a nie historycznych - twierdzi Katarzyna Bilewska, prof. UW. 


 

Fot. Marek Czyż, gospodarz nowych "Wiadomości" pod nazwą "19:30".

GW



Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj94 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (94)

Inne tematy w dziale Kultura