NBP
NBP

RPP zdecydowała ws. stóp procentowych. Eksperci wskazują na istotny czynnik

Redakcja Redakcja Pieniądze Obserwuj temat Obserwuj notkę 3
Rada Polityki Pieniężnej na zakończonym we wtorek posiedzeniu nie zmieniła stóp procentowych – poinformował Narodowy Bank Polski na swojej stronie internetowej. Główna stopa NBP, referencyjna, nadal wynosi 5,75 proc.

Stopy procentowe bez zmian. RPP podjęła decyzję

W dniach 8-9 stycznia 2024 r. odbyło się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie - poinformował we wtorek bank centralny.

NBP wskazał, że stopa referencyjna nadal będzie wynosić 5,75 proc. w skali rocznej, stopa lombardowa - 6,25 proc., stopa depozytowa - 5,25 proc. Według informacji banku centralnego, stopa redyskontowa została utrzymana na poziomie 5,80 proc. w skali rocznej, a stopa dyskontowa weksli nadal będzie wynosić 5,85 proc. w skali rocznej.

RPP w ubiegłym roku dwukrotnie obniżyła stopy procentowe. We wrześniu o 0,75 pkt. bazowych oraz w październiku o 0,25 pkt. proc. W efekcie stopy NBP spadły o 1 pkt. proc., np. główna stopa procentowa NBP, stopa referencyjna, spadła z 6,75 proc. do poziomu obecnego.

Fala komentarzy po decyzji RPP. "Nie ma zaskoczenia"

Decyzję Rady Polityki Pieniężnej skomentowali eksperci i serwisy branżowe. Z relacji opublikowanych w mediach społecznościowych wynika, że rynek nie jest zaskoczony tą decyzją.

- nie zaskakuje i utrzymuje stopy bez zmian. Warto zauważyć, że różnica między inflacją i stopą procentową jest najmniejsza od 2019 roku! Czy dojdzie do dodatniej realnej stopy procentowej, tak jak było to w latach 2012-2017, czy RPP zetnie stopy w najbliższych miesiącach? - czytamy na platformie X (dawniej Twitter) portalu XTB Polska.

- RPP utrzymała stopy procentowe bez zmian. Główna stopa NBP wynosi 5,75%. Ważnym elementem dla dalszych decyzji będzie projekcja marcowa i potwierdzenie hamowania presji cenowej w I kwartale roku. Istotne będą również działania innych banków centralnych w tym EBC - przekazał z kolei Polski Instytut Ekonomiczny.


MB

Fot. Budynek Narodowego Banku Polskiego. Źródło: NBP

Czytaj dalej:


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj3 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (3)

Inne tematy w dziale Gospodarka