Stawką paraliż konstytucyjny i wcześniejsze wybory. Konsultacje ws. Kamińskiego i Wąsika

Redakcja Redakcja Sejm i Senat Obserwuj temat Obserwuj notkę 339
Szymon Hołownia będzie rozmawiał z ministrem sprawiedliwości Adamem Bodnarem, RPO Marcinem Wiąckiem i szefem PKW Sylwestrem Marciniakiem. Tematem konsultacji ma być kwestia mandatów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN utrzymała status posłów. Tym bardziej, że przed nami głosowanie ws. budżetu, którego los zależy od ruchu prezydenta Andrzeja Dudy. Głowa państwa zaprosiła do Pałacu Prezydenckiego marszałka Sejmu.

Ruszają konsultacje marszałka Hołowni

W poniedziałek o godz. 9 marszałek Hołownia ma zaplanowane spotkanie z ministrem sprawiedliwości, Prokuratorem Generalnym Adamem Bodnarem. Następnie będzie rozmawiał z Rzecznikiem Praw Obywatelskich Marcinem Wiąckiem. Na poniedziałkowe popołudnie zaplanowano natomiast spotkanie marszałka Sejmu z sędziami w stanie spoczynku. Z kolei we wtorek rano marszałek Hołownia ma spotkać się z przewodniczącym Państwowej Komisji Wyborczej Sylwestrem Marciniakiem. 

Prezydent włącza się do konsultacji z Hołownią

Dziś do Pałacu Prezydenckiego zaprasza Hołownię natomiast Andrzej Duda. Prezydent chce porozmawiać o statusie Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, by zażegnać kryzys - poinformował w TVN24 szef gabinetu prezydenta Marcin Mastelerek. 

Były szef CBA i były minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński oraz jego były zastępca Maciej Wąsik zostali skazani 20 grudnia br. prawomocnym wyrokiem na dwa lata więzienia w związku z tzw. aferą gruntową. Marszałek Sejmu Szymon Hołownia wydał postanowienia w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatów poselskich Kamińskiego i Wąsika. Wcześniej, po wyroku I instancji, politycy PiS zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę. 


W środę do Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych SN wpłynęły przekazane przez marszałka Sejmu Szymona Hołownię odwołania Macieja Wąsika i Mariusza Kamińskiego od decyzji marszałka o wygaszeniu im mandatów. W czwartek przed południem w sprawie odwołania Wąsika w Izbie Pracy SN podjęte zostało postanowienie o przekazaniu tej sprawy do Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN. Następnie - w czwartek wczesnym popołudniem - poinformowano, że Izba Kontroli Nadzwyczajnej SN uchyliła postanowienie marszałka Sejmu o wygaszeniu mandatu posła Macieja Wąsika. W piątek z kolei zakomunikowano, że ta sama izba uchyliła postanowienie marszałka Sejmu ws. stwierdzenia wygaśnięcia mandatu posła Mariusza Kamińskiego. 

Hołownia nie dopuści Kamińskiego i Wąsika do głosowania?

Otoczenie głowy państwa deklaruje, że nie będzie ponownego ułaskawienia, ponieważ tamto wciąż jest w mocy. Niewykluczone jest niedopuszczenie Kamińskiego i Wąsika do obrad Sejmu 10 stycznia, gdy mają ważyć się losy budżetu. Kilka dni temu Kancelaria Sejmu potwierdziła dezaktywację ich kart poselskich w związku z wygaśnięciem mandatu po prawomocnym wyroku. Stało się tak po decyzjach SN ws. uchylenia postanowienia Hołowni, potwierdzającego skutek prawomocnego wyroku. 


Prof. Kamil Zaradkiewicz, sędzia SN, uważa, że jeśli marszałek Sejmu zablokuje udział dwóch posłów PiS w głosowaniu, prezydent w odpowiedzi może uznać, że przegłosowana ustawa nie spełnia wymogów konstytucyjnych i odesłać ją do Trybunału Konstytucyjnego. Wówczas może się okazać, że ustawa budżetowa nie zostanie na czas przedstawiona Andrzejowi Dudzie (termin do 29 stycznia), który uzyska możliwość skrócenia kadencji parlamentu i ogłoszenia nowych wyborów.  


Fot. Szymon Hołownia/PAP

GW

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj339 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (339)

Inne tematy w dziale Polityka