Janusz Korwin-Mikke, fot. X
Janusz Korwin-Mikke, fot. X

Święto Trzech Króli. Korwin-Mikke w koronie, a Petru przypomina swoją słynną wpadkę

Redakcja Redakcja Święta, rocznice Obserwuj temat Obserwuj notkę 25
W sobotę w Kościele katolickim przypada uroczystość Objawienia Pańskiego, nazywana także Epifanią lub świętem Trzech Króli. Niektórzy politycy postanowili w mediach społecznościowych przypomnieć o tym święcie. Jedni w tradycyjny, a drudzy w niekonwencjonalny sposób.

Orszaki Trzech Króli

W wielu miastach uroczystość świętowana jest w formie orszaku trzech króli – barwnego pochodu, w czasie którego przedstawiane są sceny biblijne.

Hasłem tegorocznego wydarzenia są słowa "W jasełkach leży!", zaczerpnięte z XVII- wiecznej kolędy "Nowy rok bieży". Nawiązują one do 800. rocznicy pierwszych jasełek zaaranżowanych przez św. Franciszka z Asyżu, które odbyły się w miejscowości Greccio we Włoszech. W tamtych czasach żłóbek nazywano jasłem.

Pierwszy Orszak Trzech Króli w Polsce ruszył w roku 2009. W tym roku orszaki zorganizowano w 800 miastach w kraju i kilku za granicą.


Para prezydencka życzy udanego świętowania

Para prezydencka złożyła życzenia udanego świętowania wszystkim uczestnikom tegorocznych orszaków. We wspólnym nagraniu prezydent z małżonką podkreślili, że ponad dwa tysiące lat temu w drodze do betlejemskiej groty spotkały się osoby, których życiowe ścieżki wcześniej się nie przecinały - byli to pasterze z okolicznych wzgórz, ale też Trzej Królowie ze swoimi orszakami.

"Podobnie dzieje się dzisiaj, gdy spotykamy się w naszych miejscowościach, uczestnicząc w barwnych korowodach. Od kilkunastu lat obchodzimy Święto Trzech Króli, podejmując w nowy sposób starą jasełkową tradycję" - wskazała para prezydencka w nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych.

Korwin w koronie, a Petru przypomina o sześciu królach

Polityk PiS Piotr Król postawił na dosłowność. Z racji nazwiska i dzisiejszego święta pokazał się na zdjęciu odziany w królewskie szaty.

W koronie i na tronie zaprezentował się też Janusz Korwin-Mikke. Polityk ma co świętować, ponieważ niedawno założył nową partię - dla zmyłki o takiej samej nazwie, jak poprzednia jego partia - KORWiN. 'I program ma taki, jak dawny KORWiN. Ale za to osobny, b. konkretny, program na wybory do unijnego Parlamentu" - zapewnia polityk.

Europoseł PiS Bogdan Rzońca z kolei nie świętuje, ponieważ oddaje się ważniejszym sprawom, jak protest w obronie wolnych mediów.


Natomiast Ryszard Petru, polityk Trzeciej Drogi, któremu co roku wypomina się jego słynną wpadkę ze świętem "sześciu króli" pokazał, że ma dystans do siebie i zamieścił mem ze swoją podobizną.

Skąd się wzięło Święto Trzech Króli

Święto Objawienia Pańskiego, nazywane także Epifanią lub świętem Trzech Króli jest jednym z pierwszych świąt, które ustanowił Kościół – (w III wieku w Kościele wschodnim, a w IV wieku w Kościele zachodnim).

Według Ewangelii św. Mateusza, za panowania w Judei króla Heroda, do Betlejem przybyli ze Wschodu mędrcy, gdyż prorocy przepowiedzieli, że urodził się tam król żydowski. Mędrców w średniowieczu zaczęto nazywać trzema królami i ta nazwa przetrwała do czasów obecnych. Ich imiona pojawiły się dopiero w VIII w. W XII w. Kacpra, Melchiora i Baltazara uznano za przedstawicieli Europy, Azji i Afryki. Relikwie mędrców przechowywane są w Kolonii (Niemcy).

ja

Na zdjęciu Janusz Korwin-Mikke, fot. X

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj25 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (25)

Inne tematy w dziale Kultura