Orlen sfinalizował przejęcie KUFPEC Norway. Fot. Orlen
Orlen sfinalizował przejęcie KUFPEC Norway. Fot. Orlen

Grupa Orlen wciąż do przodu. Firma sfinalizowała przejęcie norweskiej spółki

Redakcja Redakcja Biznes Obserwuj temat Obserwuj notkę 5
Grupa Orlen sfinalizowała przejęcie spółki wydobywczej KUFPEC Norway - poinformował prezes Orlenu Daniel Obajtek w piątek na platformie X. Dodał, że ma to umożliwić zwiększenie wydobycia Grupy Orlen w Norwegii o 1 mld m sześciennych, do ponad 4 mld m sześc. w 2024 r.

Grupa Orlen sfinalizowała przejęcie KUFPEC Norway

"Sfinalizowaliśmy przejęcie spółki wydobywczej KUFPEC Norway" - napisał Obajtek w piątek na platformie X (dawniej Twitter). Przypomniał, że poprzez akwizycję wydobycie własne Orlenu zwiększy się w Norwegii o ponad 1 mld m sześc. gazu rocznie.


Jak informował wcześniej Orlen, umowna cena transakcji to 445 mln dol. i obejmuje wartość przejmowanych złóż, jak również wartość pozostałych aktywów KUFPEC Norway, w tym środki pieniężne, których wartość szacowano na 200 mln dol. W efekcie przejęcia kontroli nad KUFPEC Norway norweska spółka Orlenu PGNIG Upstream Norway zwiększy swoje udziały w eksploatowanych już złożach Gina Krog, Sleipner Vest, Sleipner Ost, Gungne i Utgard. Umowa przejęcia dotyczy wszystkich udziałów w spółce KUFPEC Norway wraz z całym jej majątkiem.


Wydobycie gazu ziemnego Grupy Orlen w Norwegii wzrośnie

Orlen szacował, że w wyniku przejęcia KUFPEC Norway wydobycie gazu ziemnego Grupy Orlen w Norwegii wzrośnie o jedną trzecią i przekroczy 4 mld metrów sześc. rocznie, a dzienna produkcja węglowodorów PGNiG Upstream Norway już w 2024 r. przewyższy 100 tys. boe - baryłek ekwiwalentu ropy naftowej.

Wśród przejmowanych udziałów jest m.in. 30-proc. pakiet w złożu Gina Krog, przy czym w wyniku akwizycji udział PGNiG Upstream Norway wzrośnie tam do ponad 41 proc. Koncern przypomniał, że niedawno spółka Grupy Orlen wraz z partnerami koncesyjnymi poinformowała o odkryciu dodatkowych zasobów gazu zlokalizowanych bezpośrednio w pobliżu Gina Krog.

Grupa Orlen to multienergetyczny koncern, który posiada m.in. siedem rafinerii: cztery w Polsce - w tym największą w Płocku, dwie w Czechach i jedną na Litwie. Ma także ok. 3,1 tys. stacji paliw w Polsce, Niemczech i Czechach oraz na Słowacji, Litwie i Węgrzech. Zarządza również rozbudowanym segmentem petrochemicznym i segmentem wydobywczym węglowodorów. Planuje też rozwijanie projektów związanych z energetyką jądrową - do 2030 r. zamierza uruchomić co najmniej jeden mały reaktor jądrowy SMR.

KW

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj5 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (5)

Inne tematy w dziale Gospodarka