To zabójstwo wstrząsnęło światem. Oscar Pistorius, paraolimpijczyk i sprinter olimpijski po podwójnej amputacji, odsiadujący karę 13 lat więzienia za zamordowanie swojej narzeczonej Reevy Steenkamp, został w piątek zwolniony warunkowo z więzienia. Lekkoatleta odsiedział połowę kary.
O tym, że 37-letni Pistorius wyjdzie na wolność, informowano już 24 listopada, gdy sąd uznał go za: „sprawcę, który popełnił przestępstwo po raz pierwszy, a ponadto spełnił warunki umożliwiające warunkowe zwolnienie". Wówczas jako termin opuszczenia więzienia podano 5 stycznia.
Oscar Pistorius wyszedł na wolność
Singabakho Nxumalo, rzecznik Departamentu Służb Więziennych RPA (DCS), powiedział CNN, że Pistorius został zwolniony z Atteridgeville Correctional Centre, na zachód od Pretorii, w piątek rano. Będzie podlegał warunkom zwolnienia warunkowego do czasu wygaśnięcia wyroku w 2029 roku. W tym czasie przejdzie terapię radzenia sobie ze złością i przemocą wobec kobiet pod nadzorem departamentu służb więziennych. Zostanie mu także przydzielony opiekun, którego będzie musiał informować, w przypadku podjęcia zatrudnienia lub zmiany miejsca zamieszkania, które wskazano na Pretorię.
W piątkowym oświadczeniu matka Reevy Steenkamp powiedziała, że jej jedynym pragnieniem po uwolnieniu Pistoriusa jest to, aby mogła przeżyć pozostałe lata życia "w spokoju". - Nigdy nie będzie sprawiedliwości, jeśli ukochana osoba nigdy nie wróci, a żaden czas spędzony w więzieniu nie przywróci życia Reevy – powiedziała June Steenkamp. - My, którzy pozostajemy na ziemi, jesteśmy tymi, którzy odsiadujemy wyrok dożywocia - dodała.
Walentynkowa zbrodnia
Pistorius, biegacz, który w dzieciństwie stracił nogi i zasłynął jako „Łowca androidów” ze względu na protezy z włókna węglowego, ubiegał się o zwolnienie warunkowe po odbyciu połowy z 13-letniego i pięciomiesięcznego wyroku za morderstwo. W procesie, który zakończył się jego uwięzieniem, nie przyznał się do winy i utrzymywał, że jest niewinny w związku ze śmiercią swojej dziewczyny, Reevy Steenkamp. 14 lutego 2013 roku Pistorius strzelił do partnerki cztery razy przez zamknięte drzwi łazienki w swoim domu w Pretorii. Utrzymywał, że nie zabił jej w przypływie złości podczas walentynkowej kłótni, jak twierdzili prokuratorzy, a zamiast tego powiedział, że pomylił ją z włamywaczem.
Zbrodnia wstrząsnęło światem, ponieważ Pistorius był postrzegany jako przykład przezwyciężania przeciwności losu. Jego kariera, od nauki chodzenia z protezami po konsekwentną rywalizację ze zdrowymi sportowcami w piłce wodnej, krykiecie, boksie, a nawet rugby, była niezwykła.
Oscar Pistorius - wybitny sportowiec
Swój pierwszy medal na międzynarodowej arenie zdobył w wieku 18 lat w kategorii osób po podwójnej amputacji, ale nie był zadowolony z rywalizacji z innymi niepełnosprawnymi sportowcami. Następnie zaczął startować w zawodach dla osób pełnosprawnych, uzyskując imponujące wyniki, pokonując wyzwania zarówno na torze, jak i poza nim.
W trzech igrzyskach paraolimpijskich, w Atenach, Pekinie i Londynie zdobył sześć złotych medali oraz po jednym srebrnym i brązowym krążku.
15 lipca 2007 na mityngu IAAF, biegnąc na specjalnych protezach z włókna węglowego, wystąpił jako pierwszy niepełnosprawny biegacz razem ze sprawnymi zawodnikami.
Szczyt jego kariery przypadł na Igrzyska Olimpijskie w Londynie w 2012 roku, gdzie dotarł do półfinału biegu na 400 metrów i finału w sztafecie 4x400 m, przełamując bariery i rywalizując ze zdrowymi rywalami.
ja
Na zdjęciu Oscar Pistorius opuszcza więzienie, fot. PAP/EPA/STRINGER
Czytaj także:
Inne tematy w dziale Polityka