Ogłoszono wyniki konkursu na Słowo Roku 2023. Kapituła zdecydowała, że będzie nim "sztuczna inteligencja". Innego zdania byli internauci. W ich głosowaniu zwyciężyło słowo "wybory".
"Sztuczna inteligencja" i "wybory
Decyzją kapituły słowem roku 2023 r. została "sztuczna inteligencja". Na drugim miejscu znalazły się "wybory", zaś trzecie miejsce ex aequo zajęły słowa "inflacja" oraz "posłanka".
Z kolei w plebiscycie internautów zwyciężyło słowo "wybory". Drugie miejsce zajęła "sztuczna inteligencja", zaś na trzecim znalazła się "inflacja".
Prof. Bralczyk o "sztucznej inteligencji"
Językoznawca prof. Jerzy Bralczyk zwrócił uwagę, że określenie "sztuczny" ma we współczesnej polszczyźnie umniejszające znaczenie. – Jeszcze w XIX wieku łączyliśmy słowo "sztuczny" ze sztuką. "Sztuczne" uderzenie np. Jankiela czy sztucznie gotowany rosół staropolski u Mickiewicza to były rzeczy dobre, bo zgodne z regułami sztuki. Później "sztuczny" zaczął oznaczać to, co dziś, czyli to, co nie jest naturalne – przypomniał.
– Może to być w naszym przypadku o tyle dobre, że broni to nas przed uleganiem sztucznej inteligencji. My i tak jesteśmy lepsi niż sztuczna inteligencja. Nasza inteligencja jest lepsza, bo jest naturalna. Ta "fałszywość" może nie wybija się tak bardzo, to nie jest coś złego w tym sensie, że jest kłamliwe, ale że jest udawane, pozorne. Myślę, że po jakimś czasie wpłynie to także na znaczenie słowa "sztuczny" – ocenił badacz.
Zaznaczył także, że "ciekawe, że jest to długie wyrażenie i ono nie ma dobrego zastępnika skrótowego". – SI - skądinąd symbol krzemu - mógłby się tu dobrze sprawdzić, ale to jest dość trudne w polszczyźnie. A AI (z ang. Artifcial Intelligence) z całą pewnością ze względów na swoją znaczą samogłoskowość także się nie przyjmie – powiedział. – Będzie to prawdopodobnie "sztuczna inteligencja" z całym dobrodziejstwem długosłowia – dodał.
Z kolei prof. Marian Bugajski zaznaczył, że "sztuczna inteligencja to zjawisko, które biegnie przez świat, media i z którym już się pomału oswajamy". – I zaczynamy się zastanawiać, co dalej – dodał. – To jest o tyle ważne, o ile tkwi w nas. A tkwi, bo jesteśmy zaniepokojeni, myślimy, co będzie. A może właśnie to, że sztuczna inteligencja jest na pierwszym miejscu, to jej zasługa? Ze ona sama umieściła się na tym miejscu? Trudno powiedzieć – powiedział badacz.
Słowa Roku w poprzednich latach
W internetowym plebiscycie na Słowo Roku 2023 można było oddać do 31 grudnia 2023 r. Równolegle z internautami wyboru dokonała także ogólnopolska kapituła językoznawców pod patronatem Rady Języka Polskiego.
Słowem roku 2022 na podstawie zgodnego wyboru internautów i kapituły została "wojna", słowem roku 2021 – "szczepienie", a 2020 – "koronawirus".
Słowo roku dla języka angielskiego
Znane jest też już pierwsze słowo roku 2023 dla języka angielskiego. Leksykografowie wydawnictwa Collins Cambridge wybrali "AI" (Artifcial Intelligence), z Cambridge – "hallucinate", także w kontekście sztucznej inteligencji.
Przypomnijmy, że pod koniec grudnia poznaliśmy Młodzieżowe Słowo Roku 2023. Decyzją internautów zostało nim "rel", które oznacza, że ktoś się zgadza np. z czyimś zdaniem. Na plebiscytowym podium znalazły się też "sigma" i "oporowo". Kapituła przyznała dodatkowo nagrodę jury dla słowa "oddaje".
MP
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: commons.wikimedia.org
Czytaj dalej:
Inne tematy w dziale Rozmaitości