Przewodnicząca Rady Federalnej (Bundesrat) Manuela Schwesig odwiedzi w lutym w Polskę. Znana jest jest przede wszystkim z obrony projektu Nord Stream, a niemieckie media porównują ją do byłego kanclerza Niemiec Gerharda Schroedera.
Niemiecka polityk z wizytą w Polsce
Schwesig już po wyborze na przewodniczącą Bundesrat zapowiadała, że w pierwszą podróż zagraniczną uda się do Polski. – Bliskie, dobre relacje z Polską, naszym największym wschodnim sąsiadem, są dla Niemiec tak samo ważne, jak tradycyjnie dobre stosunki z naszym największym zachodnim sąsiadem, Francją – mówiła.
Działaczka SPD zaznaczyła wówczas, że liczy na pogłębienie dialogu w ramach Trójkąta Weimarskiego – nieformalnej platformy współpracy Niemiec z Francją i Polską.
Forsowała Nord Stream 2
Pełniąc funkcję premiera landu Meklemburgia Pomorze Przednie, Schwesig stworzyła landową fundację na rzecz klimatu Stiftung Klimaschutz, która wbrew amerykańskim sankcjom, pomogła zakończyć budowę gazociągu Nord Stream 2, łączącego Niemcy i Rosję. Niemieckie media wskazują, że polityk zrobiła to będą w porozumieniu i stałym kontakcie z przedstawicielami Gazpromu.
Co ciekawe, jakiś czas temu niemiecki magazyn polityczny "Der Spiegel” podał, że Schwesig zabiegała o rosyjską szczepionkę przeciwko koronawirusowi Sputnik V. W tej sprawie spotykała się z bliskim współpracownikiem prezydenta Władimira Putina Matthiasem Warningiem, dyrektorem spółki budującej Nord Stream 2 i byłym agentem wschodnioniemieckiej policji politycznej Stasi.
Schroeder w spódnicy
Media porównują Schwesig do byłego kanclerza Niemiec Gerharda Schroedera. Schroeder był zgodnie oskarżany przez polityków praktycznie wszystkich niemieckich partii o zajmowanie wysoko płatnych stanowisk w rosyjskich spółkach państwowych podczas, gdy Unia Europejska nakładała kolejne sankcje na rosyjską gospodarkę, aby w ten sposób pomóc Ukrainie. Był także głównym lobbystą Nord Stream 1 i 2. Z tego powodu Schroeder stracił przywileje, jakie przysługują byłym kanclerzom Niemiec, m. in. opłacane przez rząd reprezentacyjne biuro oraz personel.
Przez lata Schroeder zasiadał w radzie nadzorczej Rosnieftu. Z posady tej zrezygnował w maju ubiegłego roku. — Nie ma możliwości przedłużenia jego mandatu w radzie nadzorczej — informowała wówczas firma, nie podając szczegółów.
Z kolei niedługo później otrzymał propozycję stanowiska w radzie nadzorczej od rosyjskiej firmy energetycznej Gazprom. Polityk nie przyjął jednak tej oferty.
MP
Manuela Schwesig z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem. Fot. Jens Büttner/dpa
Czytaj dalej:
Inne tematy w dziale Polityka