Do końca 2030 r. Orlen chce10-krotnie zwiększyć moce recyklingu plastiku - poinformowała spółka w piątek. Orlen dołącza do międzynarodowego projektu recyklingowego NEXTLOOPP, który ma rozwijać technologię wytwarzania tworzyw z odpadów.
Grupa Orlen dołącza do międzynarodowego projektu recyklingowego NEXTLOOPP
Grupa Orlen poinformowała w piątek, że dołącza do międzynarodowego projektu recyklingowego NEXTLOOPP dotyczącego rozwoju i komercjalizacji technologii recyklingu oraz wytwarzania cyrkularnego polipropylenu (rPP) z odpadów konsumenckich. Spółka wskazała, że wyprodukowane w nowej technologii tworzywo ma spełniać unijne i brytyjskie wymogi jakościowe stawiane materiałom, które mają kontakt z żywnością i kosmetykami.
Dodano, że technologia opracowywana w ramach NEXTLOOPP ma wypełnić lukę rynkową na produkty pochodzące z recyklingu odpadów konsumenckich.
Orlen zwrócił uwagę, że obecnie opakowania do przechowywania żywności i kosmetyków są wytwarzane wyłącznie z tworzyw typu virgin, powstających z ropy naftowej. "Powoduje to, że duży segment rynku nie jest objęty zasadami gospodarki obiegu zamkniętego, która stawia na ponowne wykorzystanie materiałów w celu ograniczenia wykorzystania surowców naturalnych oraz ilości wytwarzanych odpadów" - wyjaśniła spółka.
NEXTLOOPP pozwoli Orlenowi uzyskać dostęp do zaawansowanych technologii z zakresu recyklingu
Podkreślono, że udział w NEXTLOOPP pozwoli Orlenowi uzyskać dostęp do zaawansowanych technologii z zakresu recyklingu i przetwórstwa polimerów. Koncern będzie brał udział w przygotowaniach do ich komercyjnego wdrożenia. "Do projektu dołączyło już 50 międzynarodowych firm, m.in. L’Oreal, Danone, Muller, Braskem, INEOS oraz TotalEnergies" - wskazała spółka.
"Do końca 2030 r. chcemy 10-krotnie zwiększyć nasze moce recyklingowe, do 300 tys. ton rocznie. Osiągnięcie tego celu wymaga nie tylko inwestycji, ale również budowania kompetencji oraz rozwoju własnych technologii i know-how. Przystąpienie Orlenu do projektu NEXTLOOPP to szansa na wypracowanie i wdrożenie na skalę komercyjną innowacyjnych rozwiązań, które umożliwią wdrożenie zasad gospodarki obiegu zamkniętego w nowych segmentach rynku. Ma to istotne znaczenie z punktu widzenia coraz bardziej restrykcyjnych norm środowiskowych" – powiedział cytowany w komunikacie dyrektor Biura Badań i Rozwoju Petrochemii i Rafinerii Przyszłości Orlen Arkadiusz Majoch.
Grupa Orlen: Istotna jest jakość recyklatu
Orlen zwrócił uwagę, że istotną kwestią związaną z jakością recyklatu jest również zagwarantowanie braku niebezpiecznych związków mogących migrować z opakowania do produktu jak i innego rodzaju zanieczyszczeń odpowiadających np. za nieprzyjemny zapach. "Dlatego NEXTLOOPP koncentruje się na rozwiązaniach umożliwiających recykling przy użyciu innowacyjnych metod dekontaminacji oraz zaawansowanych procesów sortowniczych wykorzystujących markery fluorescencyjne" - zaznaczyła spółka, dodając, że zastosowanie technologii PolyPrism pozwala na identyfikację i oddzielenie polipropylenu (PP) dopuszczonego do kontaktu z żywnością od pozostałych odpadów opakowaniowych.
Jak podał Orlen ta metoda umożliwia uzyskanie czystości wsadu do wysokości 95 proc. polipropylenu już przy pierwszym i 99 proc. po drugim sortowaniu. Dodano, że drugim istotnym elementem wytwarzania recyklatu polipropylenowego jest nowatorska technologia dezynfekcji PPristine.
"Wraz z dołączeniem do NEXTLOOPP wchodzimy w rozwój recyklingu hybrydowego, który (...)pozwoli uzyskać jakość recyklatu zbliżoną do tego otrzymywanego w recyklingu chemicznym, z tym że(...) wydajniej kosztowo" – stwierdził kierownik Zespołu Koordynacji i Realizacji Projektów Recyklingowych Orlenu Bartłomiej Samardakiewicz.
NEXTLOOPP zagwarantuje solidne opakowania z surowców wtórnych
Orlen zaznaczył, że rozwiązania opracowane w ramach NEXTLOOPP już przetestowano. Obecnie trwają prace nad ich rozwinięciem do skali przemysłowej. "Podstawowym założeniem jest, aby surowce do procesu były możliwe do wysortowania w ramach istniejącej infrastruktury i już stosowanych procesów technologicznych. Ograniczy to konieczność inwestycji w nowe instalacje sortownicze czy szkolenia nowych kadr" - podkreślił Orlen.
Nextek to globalna firma konsultingowa zajmująca się zrównoważonym rozwojem i technologią, która oferuje doradztwo strategiczne regionalnym i międzynarodowym organizacjom oraz firmom recyklingowym. Uruchomiony przez Nextek w październiku 2020 r. projekt NEXTLOOPP skupia się na istotnym elemencie gospodarki obiegu zamkniętego tworzyw sztucznych, czyli zagospodarowaniu elastycznych odpadów opakowaniowych (z ang. flexible packaging) bez utraty wartości użytkowej.
KW
Źródło zdjęcia: Grupa Orlen dołącza do międzynarodowego projektu recyklingowego NEXTLOOPP. Fot. PAP
Czytaj dalej:
Inne tematy w dziale Rozmaitości