W 2030 r. będzie w Polsce 4,2 mln chorych na cukrzycę
W danych resortu zdrowia wynika, że w 2030 r. będzie w Polsce 4,2 mln chorych na cukrzycę. Większość na cukrzycę typu 2, którą przyczyną jest m.in. otyłość.
Cukrzyca typu 1 to choroba autoimmunologiczna
Według danych Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej (IDF) w 2021 roku na cukrzycę chorowało 537 milionów dorosłych w wieku od 20 lat do 79 lat (1 na 10). Przewiduje się, że liczba ta wzrośnie do 643 milionów do 2030 r. i 783 milionów do 2045 r. Ponadto, w 2021 roku 541 milionów dorosłych miało upośledzoną tolerancję glukozy (IGT), co stawiało ich w grupie wysokiego ryzyka cukrzycy typu 2.
Większość osób z cukrzycą (3 na 4 osoby) żyje w krajach o niskich i średnich dochodach. Patrząc regionalnie, najwięcej chorych było w obszarze zachodniego Pacyfiku (206 mln). W dalszej kolejności była to Azja Południowo-Wschodnia (90 mln), Bliski Wschód i Afryka Północna (73 mln), Europa (61 mln), Ameryka Północna i Karaiby (51 mln), Ameryka Południowa i Środkowa (32 mln) oraz Afryka (24 mln). Co ważne, ponad 1 na 2 (54 proc.) osób chorych na cukrzycę pozostaje niezdiagnozowana.
Jakie są objawy cukrzycy
Objawy cukrzycy to pragnienie, suchość ust, częste oddawanie moczu, spadek masy ciała, osłabienie, infekcje skórne, zaburzenia widzenia. Objawy te pojawiają się przy znacznie podwyższonych wskaźnikach glukozy we krwi rzędu 250-300 mg%.
Prawidłowe żywienie, aktywność fizyczna i zdrowy styl życia mają istotne znaczenie w prewencji cukrzycy i jej powikłań. Istotne zatem jest edukowanie społeczeństwa nt. zasad prawidłowego żywienia, a także podejmowanie działań mających na celu propagowanie zdrowego, aktywnego stylu życia.
Z cukrzycą da się żyć. Ważna jest wczesna diagnoza
Punktem wyjścia do dobrego życia z cukrzycą jest wczesna diagnoza. Im dłużej dana osoba żyje z niezdiagnozowaną i nieleczoną cukrzycą, tym prawdopodobnie gorsze będą jej wyniki zdrowotne. Regularne wykonywanie badań umożliwia wczesne wykrycie nieprawidłowości w poziomie stężenia glukozy we krwi.
Resort zdrowia w 2017 roku stworzył Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej w celu popularyzacji wiedzy o cukrzycy jest powołane w 2017 roku Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej, a w jego ramach działa także Centrum Dietetyczne Online (CDO), które oferuje bezpłatne konsultacje dietetyczne i specjalisty ds. aktywności fizycznej. W 2021 r wprowadzono opłatę od napojów z dodatkiem substancji o właściwościach słodzących oraz kofeiny lub tauryny. Zgodnie z informacjami przekazywanymi przez Ministerstwo Finansów łączna kwota, która wpłynęły z tzw. opłaty cukrowej wynosiła w 2021: 1,6 mld zł, w 2022 roku: 1.59 mld zł oraz 1.091 mld tylko od stycznia do września tego roku.
Źródło zdjęcia: Okres świąteczno-noworoczny to okazja do spotkań, rozmów i… podjadania. Fot. Pixabay
Czytaj dalej:
- Ukraińcy nie załamują rąk. Zaatakowali na Krymie ważny militarny obiekt
- Wojna o media publiczne. Nagłe posiedzenie Rady Mediów Narodowych
- Wątpliwości wokół zmian w TVP. Minister przygotował dokumenty w 107 minut?
- Ukraińcy zgotowali Rosjanom wystrzałową wigilię. Strącili kolejne samoloty
Komentarze
Pokaż komentarze (11)