Były premier Mateusz Morawiecki opublikował w mediach społecznościowych życzenia dla żołnierzy. W krótkim nagraniu nie zabrakło również apelu do koalicji rządowej o zablokowanie paktu migracyjnego.
Morawiecki z życzeniami dla żołnierzy
Mateusz Morawiecki opublikował nagranie, w którym złożył życzenia oraz zwrócił się do koalicji rządowej. Co ciekawe, wideo nakręcone jest w budynku Polskiej Agencji Prasowej, w której były szef rządu przebywa od kilku dni w ramach interwencji poselskiej.
"Przed nadchodzącą Wigilią pamiętajmy także o tych, dzięki którym możemy żyć w bezpiecznej ojczyźnie" - rozpoczął Morawiecki w filmiku opublikowanym w niedzielę na Facebooku.
Były premier podziękował żołnierzom i funkcjonariuszom, którzy na naszej wschodniej granicy pilnują naszego bezpieczeństwa. "Presja nielegalnej imigracji na całe Europę niestety nie ustaje" - podkreślił.
"Polska musi być bezpieczna"
Dodał, że działania prawne i legislacyjne po stronie Komisji Europejskiej zwiększają tę presję. Nawiązał także do paktu migracyjnego, którego częścią jest - jak mówił - zasada przyjmowania nielegalnych imigrantów do wszystkich państw członkowskich. Podkreślił, że rząd PiS wcześniej "mocno przeciw temu paktowi się przeciwstawiał".
Zaapelował do obecnej koalicji rządowej: "Zawetujcie natychmiast te niedobre dla Polski przepisy, po to, abyśmy mogli żyć w bezpiecznej ojczyźnie, także w kolejnych pokoleniach".
Były premier przekonywał także, że "Polska musi być bezpieczna - nie tylko na Święta".
Pakt migracyjny
Pięć unijnych aktów prawnych, których nowelizacja została wstępnie uzgodniona 20 grudnia, dotyczy kontroli nielegalnych migrantów po ich przybyciu do UE; pobierania danych biometrycznych; procedur składania i rozpatrywania wniosków o azyl; zasad określania, które państwo członkowskie jest odpowiedzialne za rozpatrzenie wniosku o azyl oraz współpracy i solidarności między państwami członkowskimi; a także sposobu radzenia sobie z sytuacjami kryzysowymi.
Jeśli zmiany wejdą w życie, to kraje członkowskie będą miały wybór między przyjęciem cudzoziemców, a wpłatą do budżetu UE określonej sumy - ponad 20 tys. euro za jednego imigranta. Przewidywany system kontroli będzie miał na celu odróżnienie osób potrzebujących ochrony międzynarodowej od tych, które jej nie potrzebują. Osoby, których wnioski o azyl mają małe szanse powodzenia - jak choćby z Indii, Tunezji lub Turcji - mogą zostać powstrzymane przed wjazdem do UE i zatrzymane na granicy, podobnie jak osoby postrzegane jako stanowiące zagrożenie dla bezpieczeństwa.
MP
Morawiecki z życzeniami na święta. Fot. Facebook/Mateusz Morawiecki
Czytaj dalej:
Inne tematy w dziale Polityka