Msza święta w kościele. Fot. commons.wikimedia.org
Msza święta w kościele. Fot. commons.wikimedia.org

Kryzys Kościoła w Polsce. Polacy nie chcą brać sakramentów

Redakcja Redakcja Kościół Obserwuj temat Obserwuj notkę 66
Poznaliśmy dane Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego SAC za rok 2022. Mimo, że w przypadku osób chodzących do kościoła nie widać większej różnicy, tak zauważalna ona jest przede wszystkim w udziale w sakramentach.

Po pandemii nastąpiło nieznaczne ożywienie 

Zaprezentowano dane z Rocznika Statystycznego Kościoła katolickiego w Polsce "Auarium Statisticum Ecclesia in Polonia" Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego SAC za rok 2022.

Rocznik statystyczny podaje, że w 2022 r. wskaźnik dominicantes (osób uczestniczących w niedzielnej mszy św.) wyniósł 29,5 proc., zaś communicantes (osób przystępujących do komunii św.) 13,9 proc. W stosunku do 2021 r. oznacza to wzrost wskaźnika dominicantes o 1,2 proc. zaś communicantes o 1 proc. W 2021 r. wskaźnik dominicantes wynosił 28,3 proc., a wskaźnik communicantes wynosił 12,9 proc.

Jak zaznaczono na konferencji badanie wiernych zostało przeprowadzone po raz pierwszy od czasu, gdy w kościołach zniesiono obostrzenia związane z pandemią COVID-19.


– To nie jest tak, że już się pozbieraliśmy po pandemii. Dotyczy to również innych instytucji. Polacy nie wrócili do kościołów w takiej liczbie, jak przed pandemią, aczkolwiek dostrzegalne jest pewne odbicie – zaznaczył kierownik Katedry Metodologii i Teorii Socjologicznej w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego prof. UW Krzysztof Koseła komentując dane. Dodał, że "epidemia była uderzeniem w rutynowe praktyki".

Spadek udzielanych sakramentów 

W 2022 r. sakrament chrztu udzielono 302,2 tys. osobom, czyli o 4,2 proc. mniejszej liczbie osób niż w roku poprzednim. Do I Komunii św. przystąpiło niespełna 337,2 tys. osób. Sakrament bierzmowania przyjęło 304,7 tys. osób. Sakrament małżeństwa został udzielony 87,9 tys. parom.

Głębiej te dane, skupiając się na sakramencie małżeństwa na Podkarpaciu, przeanalizowała "Gazeta Wyborcza". Jak zauważa, "podczas gdy w diecezji przemyskiej liczba spadła z nieco ponad 3,5 tys. do niespełna 3 tys., tak w rzeszowskiej – z ponad 5 tys. do niespełna 1,8 tys. Daje to bardzo duży spadek – o 64 proc.".

– Mamy potężny związek z Kościołem oraz parafią, a wiarę manifestuje się częstym uczestnictwem w praktykach religijnych. Ten duży poziom praktyk nierzadko wynika z tradycji i funkcjonowania wspólnoty. Gdyby nie przyjąć księdza, byłoby to źle widziane – tak te dane w rozmowie z "GW" tłumaczy dr Leszek Gajos, socjolog religii z Rzeszowskiej Szkoły Wyższej. 

Jak wygląda sytuacja z lekcjami religii w szkołach? 

W roku szkolnym 2022/2023 na lekcje religii w placówkach edukacyjnych uczęszczało 80,3 proc. uczniów. W przedszkolach na religię chodziło 83,7 proc. dzieci, w szkołach podstawowych - 88,9 proc. uczniów, w liceach ogólnokształcących - 60,1 proc., w technikach - 65,7 proc., szkołach branżowych I stopnia - 63,7 proc., szkołach branżowych II stopnia - 55,3 proc., w szkołach specjalnych - 88,9 proc.

Najwyższy odsetek uczniów uczęszczających na lekcje religii odnotowano w diecezji przemyskiej (96,5 proc.), tarnowskiej (96,3 proc.) oraz rzeszowskiej (94,9 proc.), zaś najniższy w diecezji warszawskiej (59,8 proc.), opolskiej (63,4 proc.) oraz łódzkiej (65,4 proc.).

Te dane mogą jednak w najbliższym czasie polec pogorszeniu. Wszystko za sprawą pomysłu nowej minister edukacji Barbary Nowackiej, która planuje ograniczyć lekcje religii do jednej godziny w tygodniu. 

Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego SAC im. ks. Witolda Zdaniewicza założyło w 1972 r. Stowarzyszenie Apostolstwa Katolickiego (księża pallotyni) jako Zakład Socjologii Religii. ISKK jest najstarszym w Polsce niezależnym ośrodkiem naukowym prowadzącym badania w zakresie religijności, katolicyzmu i jego społecznych kontekstów. Współpracuje m.in. z Głównym Urzędem Statystycznym.

MP

Msza święta w kościele. Fot. commons.wikimedia.org

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj66 Obserwuj notkę

Inne tematy w dziale Społeczeństwo