fot. Jakub Szymczuk/KPRP
fot. Jakub Szymczuk/KPRP

Prezydent Duda pisze listy do marszałka Hołowni. Zaskakująca odpowiedź

Redakcja Redakcja Prezydent Obserwuj temat Obserwuj notkę 122
Kancelaria Prezydenta RP opublikowała w mediach społecznościowych dwa listy, jakie prezydent Andrzej Duda napisał do marszałka Sejmu Szymona Hołowni. Jeden dotyczy uchwały medialnej, a drugi zapisu w uchwale o wyborze członków KRS. Co do jednego marszałek Sejmu zgadza się stuprocentowo.

Uchwała medialna procedowana w Sejmie

We wtorek do Sejmu wpłynął poselski projekt uchwały ws. przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz PAP. Projekt wniosła grupa posłów KO, Polski 2050-TD, Lewicy, PSL-TD. W projekcie uchwały napisano, że Sejm wzywa Skarb Państwa reprezentowany przez organ właścicielski spółek publicznej radiofonii i telewizji oraz PAP do podjęcia działań naprawczych. Sejm zobowiązał się też do niezwłocznego przystąpienia do prac legislacyjnych zapewniających trwałe przywrócenie stanu zgodnego z konstytucją. Od wczesnego popołudnia trwa gorąca debata i spór posłów o kształt mediów.

W uzasadnieniu do projektu uchwały napisano, że w okresie poprzednich dwóch kadencji Sejmu "publiczna radiofonia i telewizja oraz Polska Agencja Prasowa całkowicie utraciły swoją misję i rolę określoną przez prawo oraz społeczną potrzebę dostępu do rzetelnej, bezstronnej informacji i taki stan ma miejsce do dzisiaj".

"Stały się wyłącznie partyjnym nośnikiem przekazu realizującym w wyjątkowo jednoznaczny sposób propagandowe zadania na rzecz rządu i szeroko pojętego obozu władzy, atakując przy tym otwarcie i konsekwentnie opozycję oraz wszelkich przeciwników rządu, a tym samym uczestnicząc i angażując się otwarcie w zmaganiach politycznych po jednej ze stron sceny politycznej" - napisano.


Prezydent napisał list do marszałka ws. uchwały medialnej

W sprawie projektu uchwały swoje stanowisko przesłał do marszałka Sejmu Szymona Hołowni prezydent Andrzej Duda.

Podkreślił, że rola mediów publicznych w demokratycznym państwie jest bardzo istotna, gdyż wpisuje się w realizację wolności wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji.

"Należy wziąć pod uwagę, że społeczna ocena działalności mediów publicznych jest zróżnicowana. Nie kwestionując prawa do wprowadzania zmian w systemie prawnym przez większość parlamentarną, należy podkreślić, że cel polityczny nie może stanowić usprawiedliwienia dla łamania czy obchodzenia konstytucyjnych i ustawowych uregulowań. Wszelkie organy władzy publicznej są obowiązane do działania na podstawie i w granicach prawa" - napisał Andrzej Duda.

Zaznaczył, że zapowiadane zmiany dotyczące publicznej radiofonii i telewizji muszą respektować standardy demokratyczne i być przeprowadzone z regułami określonymi w Konstytucji.


Hołownia: 100 procent zgody z panem prezydentem

Podczas sejmowej debaty poseł PiS Krzysztof Szczucki na wieść o piśmie prezydenta Dudy chciał przerwy w obradach i zwołania Prezydium Sejmu, ale marszałek Sejmu Szymon Hołownia odpowiedział, że zapoznał się z listem prezydenta. - Nie mogę bardziej zgodzić się ze wszystkim, co napisał pan prezydent, niż kiedy czytam to pismo - dodał. Zacytował: "pan prezydent pisze: "wszelkie organy władzy publicznej są obowiązane do działania na podstawie i w granicach prawa art. 7 Konstytucji". - Stuprocentowa zgoda z panem prezydentem - powiedział.

- Zapowiadane zmiany dotyczące publicznej radiofonii i telewizji muszą respektować standardy demokratyczne i być przeprowadzone z regułami określonymi w Konstytucji - przytoczył i powtórzył: - 100 procent zgody z panem prezydentem po raz drugi. - Nie mam żadnych wątpliwości, że prezydent wzywając wszystkich, którzy mogą mieć wpływ na proces decyzyjny do przestrzegania prawa, wypełnia swoją misję, i też, że wszyscy, którzy będą się tym tematem zajmowali, będą działali w granicach prawa i Konstytucji, bo w przeciwnym razie byliby politycznymi samobójcami - dodał Hołownia.

Prezydent reaguje ws. uchwały o wyborze sędziów do KRS

Co do drugiego pisma już takiej stuprocentowej zgody nie będzie, ponieważ Andrzej Duda napisał "nigdy nie wyrażę zgody na podważanie statusu sędziów powołanych przez Prezydenta RP". Chodzi o pismo prezydenta skierowane do marszałka Sejmu w związku ze złożeniem w Sejmie projektu uchwały w sprawie usunięcia skutków kryzysu konstytucyjnego w kontekście pozycji ustrojowej oraz funkcji Krajowej Rady Sądownictwa w demokratycznym państwie prawnym.


Projekt został złożony przez grupę posłów KO, PSL-TD, Polski 2050-TD oraz Lewicy. W projekcie uchwały napisano m.in., że "trzy uchwały Sejmu z 2018, 2021 i 2022 r. ws. wyboru sędziów - członków Krajowej Rady Sądownictwa zostały podjęte z rażącym naruszeniem Konstytucji RP".

Jak przypomniał w tym piśmie prezydent, "proponowane zmiany muszą się mieścić w granicach wyznaczonych przez konstytucję, zarówno co do trybu wprowadzania, jak i zgodności materii z postanowieniami ustawy zasadniczej".

"Jako Prezydent RP, któremu konstytucja w art. 126 ust. 2 powierza czuwanie nad jej przestrzeganiem, nigdy nie wyrażę zgody na podważanie statusu sędziów powołanych przez Prezydenta RP" - podkreślił prezydent Duda.

W piśmie przypomniał m.in. wyrok Trybunału Konstytucyjnego z marca 2019 r., w którym TK oceniał dopuszczalność wyboru sędziowskiej części składu KRS przez Sejm i stwierdził zgodność regulacji z konstytucją. "Zatem teza zawarta w projekcie uchwały, że wybór członków Krajowej Rady Sądownictwa (sędziów) nastąpił z rażącym naruszeniem konstytucji, jako sprzeczna z wyżej wymienionym wyrokiem TK, jest nieprawdziwa" - zaznaczył prezydent w swoim piśmie.

Na drugie z pism marszałek Sejmu jeszcze nie odpowiedział.

ja

Na zdjęciu prezydent Andrzej Duda i marszałek Szymon Hołownia, fot. Jakub Szymczuk/KPRP

Czytaj także:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj122 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (122)

Inne tematy w dziale Polityka