Wejście Ukrainy do UE jest nie na rękę polskim rolnikom, musimy zabezpieczyć swoje interesy; mówić o tym, że produkty rolno-spożywcze z Ukrainy mają nie trafiać do Polski przez np. 20 lat po wejściu Ukrainy do UE - mówił w sobotę w RMF FM wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak (KO).
Kołodziejczak: Wejście Ukrainy do UE jest „bardzo nie na rękę polskim rolnikom i przedsiębiorcom”
Zapytany o przyjęcie Ukrainy do Europejskiej Kołodziejczak stwierdził, że „są pewne procesy, których sami jako Polacy nie zatrzymamy”.
– Zamiast budować pewne obawy i niepokoje, stawiać twarde weto: nie przyjmiemy - to będzie, niestety, strata czasu. Musimy zdać sobie z tego sprawę. To będzie proces długofalowy i musimy o tym wiedzieć. Raczej trzeba przygotować Polskę i UE na to, że ten proces akcesji będzie wchodził w kolejną fazę – zaznaczył.
Według Kołodziejczaka, wejście Ukrainy do UE jest „bardzo nie na rękę polskim rolnikom i przedsiębiorcom”.
– Rolnictwo na Ukrainie jest zdominowane przez około 95 gospodarstw rolnych - to są holdingi, wielkie firmy, w rękach których jest połowa ziemi rolnej na Ukrainie. Jedno gospodarstwo ma wielkość 5-6 powiatów w Polsce – wyjaśnił.
Wiceminister Kołodziejczak: Polska musi zabezpieczyć swoje interesy
Dlatego - jak zastrzegł - Polska musi zabezpieczyć swoje interesy. – Na przykład tak, jak zrobiły to Niemcy, kiedy Polska wchodziła do UE, wtedy rynek pracy został zamrożony na 8 lat dla Polaków (…). Dzisiaj musimy mówić o tym, że produkty rolno-spożywcze z Ukrainy – te surowe i przetworzone – mają nie trafiać do Polski przez na przykład 20 lat po wejściu Ukrainy do UE – powiedział.
Kołodziejczak: Trzeba przekonać Komisję Europejską
Kołodziejczak dodał, że jego zadaniem jest przekonanie Komisji Europejskiej, że rolnictwo ukraińskie jest w stanie zdestabilizować bezpieczeństwo żywnościowe w każdym kraju UE. – Możemy otworzyć drzwi i powiedzieć: zamykamy nasze gospodarstwa rolne, bo ich wegetacja nie będzie miała dla nas sensu – ocenił.
Zapowiedział, że jednym z elementów ochrony interesów polskich rolników będzie wprowadzenie ustawy, zgodnie z którą firmy nie będą mogły kupować produktów, których ceny będą poniżej kosztów produkcji.
– Myślę, że premier Donald Tusk doskonale zdaje sobie z tego sprawę. To jest człowiek, który słucha – stwierdził.
KW
Źródło zdjęcia: Michał Kołodziejczak. Fot. PAP/Kalbar
Czytaj dalej:
Inne tematy w dziale Gospodarka