Rozkaz Sztabu Generalnego. Pies może zostać sierżantem. Fot. X/Sztab Generalny WP
Rozkaz Sztabu Generalnego. Pies może zostać sierżantem. Fot. X/Sztab Generalny WP

Rozkaz Sztabu Generalnego WP. Pies może zostać sierżantem

Redakcja Redakcja Wojsko Obserwuj temat Obserwuj notkę 44
Obowiązuje już rozkaz Sztabu Generalnego, który wprowadza stopnie wojskowe dla psów służbowych. Wojsko potwierdziło, że obowiązuje wydało i wprowadziło w życie rozkaz ustanawiający stopnie wojskowe dla psów służbowych. Psy służbowe K9 będą mogły otrzymać stopnie od szeregowego do sierżanta - po ukończeniu kursu i zdaniu specjalnego egzaminu.

Rozkaz wprowadzający stopnie wojskowe dla psów służących w Wojsku Polskim już obowiązuje

W komunikacie opublikowanym na portalu X (Twitterze) napisano, że rozkaz wprowadzający stopnie wojskowe dla psów służących w Wojsku Polskim już obowiązuje. Najwyższy rangą spośród nich będzie sierżantem, najniższy zaś szeregowym. Każdy K9 uzyska nominację dopiero po ukończeniu kursu podstawowego i zdaniu specjalnego egzaminu. O pomyśle nadawania psom stopni wojskowym Sztab Generalny WP informował już na początku listopada piszą, że „Żołnierze w uznaniu roli K9 w operacjach bojowych Wojska Polskiego wystąpili z propozycją nadawania im stopni wojskowych. Szef Sztabu Generalnego WP zamierza pozytywnie odpowiedzieć na ten postulat wprowadzając niebawem stosowne regulacje. Planowana jest skala od szeregowego psa do sierżanta psa".


Stopnie awansu dla psów w wojsku

Jak przekazała rzecznik Sztabu Generalnego płk Joanna Klejszmit, psy będą awansowane w sześciu stopniach: szeregowego, starszego szeregowego, kaprala, starszego kaprala, plutonowego i sierżanta. Dodała, że stopień szeregowego pies będzie mógł otrzymać po ukończeniu kursu podstawowego i pozytywnym zdaniu egzaminu końcowego oraz uzyskaniu odpowiedniego atestu w Wojskowym Ośrodku Farmacji i Techniki Medycznej w Celestynowie. Prawo do nadawania psom stopnia wojskowego będą mieli dowódcy jednostek, w których pełnią one służbę.


Droga awansu dla psów w wojsku. Jak wygląda?

Następnie, by otrzymać starszy stopień, pies będzie musiał pozytywnie przejść ponowną certyfikację i otrzymać ocenę bardzo dobrą po pierwszym roku służby od ukończenia szkolenia podstawowego. "Nadawanie kolejnych stopni psom służbowym następuje nie wcześniej niż po upływie 12 miesięcy od poprzedniego nadania stopnia, przy jednoczesnym spełnieniu wymogu uzyskania oceny bardzo dobrej +5+ z recertyfikacji. Z wnioskiem o awans dla psa będą mogli występować przewodnicy psów lub dowódcy jednostek. Stopnie będą nadawane psom dożywotnio. Mianowania odbywać się mają z okazji święta Wojska Polskiego (15 sierpnia), z okazji święta jednostki, w której dany pies służy, lub przy innej uroczystości.

Wojsko Polskie wykorzystuje psy służbowe do wielu celów - poszukiwań, tropienia, patroli czy wykrywania materiałów wybuchowych, szkolone są także w walce. Jednostki K9 isteniją np. w Wojskach Specjalnych, np. w Jednostce Wojskowej Komandosów. Wojskowe psy szkolone są w Wojskowym Ośrodku Farmacji i Techniki Medycznej w Celestynowie w woj. mazowieckim; przechodzą one rygorystyczne testy oraz intensywne kilkumiesięczne szkolenia.

Termin K9 oznacza po prostu psy bojowe. W służbach mundurowych nazwa ta znana jest od dawna. Powstała ona od angielskiego słowa „canine”, czyli “psowate”. Kiedyś oznaczała głównie psy służbowe zasilające szeregi amerykańskiej policji. Dziś odnosi się głównie do psów wykorzystywanych do pracy głównie w jednostkach wojskowych podczas operacji specjalnych. W służbie najczęściej możemy spotkać psy rasy owczarek niemiecki, owczarek belgijski, doberman, owczarek holenderski, rottweiler, terier walijski, a także labrador retriever.


Pierwszym słynnym psem wojskowym był Strubby

Pierwszym słynnym psem wojskowym był Strubby. Pies był zaniedbany i wałęsał się w pobliżu Uniwersytetu Yale, gdzie stacjonował amerykański 102 Pułku Piechoty 26 Dywizji szykujący się do wyjazdu do Europy w czasie I wojny światową. Psiaka znalazł kapral Robert Conroy i pomimo zakazu przemycił go na pokład statku. Strubby nauczył się salutować i dzięki temu dowódca pozwolił mu zostać. Początkowo pies podnosił morale żołnierzy będąc ich maskotką. Szybko jednak nauczył się rozpoznawać zapach gazu musztardowego i szczekać na alarm tak by żołnierze zdążyli założyć maski gazowe. Był również wyczulony na słowa i melodię języka niemieckiego, dzięki czemu kiedyś rozpoznał szpiegów, którzy niezauważeni wdarli się na teren obozu. Pies ostrzegł swoich towarzyszy broni. i intruz został złapany.

W sumie Strubby podczas 18 miesięcy służby wziął udział w 17 bitwach i 4 ofensywach, został nawet ranny. Dosłużył się stopnia sierżanta. Z odwagę na polu walki otrzymał wiele prestiżowych odznaczeń m.in. Purpurowe Serce, Francuski Medal Pamiątkowy Wielkiej Wojny i Medal American Legion. Jeden medal wręczył mu sam generał John Pershing. Był gościem Białego Domu i spotykał się z ówczesnymi prezydentami Stanów Zjednoczonych, czyli z Calvinem Coolidgem, Woodrowem Wilsonem i Warrenem G. Hardingiem. Strubby przeżył 10 lat, a  „The New York Times” poświęcił jego nekrologowi, aż pół strony. W latach 50. opiekun przekazał spreparowane zwłoki swojego czworonożnego towarzysza, wraz z medalami do Smithsonian Institution i dziś można zobaczyć je w Narodowym Muzeum Historii Amerykańskiej. 

Tomasz Wypych

Źródło zdjęcia: Rozkaz Sztabu Generalnego. Pies może zostać sierżantem. Fot. X/Sztab Generalny WP

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj44 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (44)

Inne tematy w dziale Społeczeństwo