Prezydent Andrzej Duda ułaskawił Marikę Matuszak – dziewczynę, która została skazana na trzy lata więzienia za napaść z kolegami na osobę trzymającą torbę w tęczowych kolorach. Informację przekazało Ordo Iuris.
Sprawa czynu 21-letniej Mariki
Przypomnijmy, do czynu, za który skazano dziewczynę doszło w sierpniu 2020 r. w Poznaniu, gdy odbywała się manifestacja organizacji LGBT. Według Instytutu Ordo Iuris, który działa w obronie skazanej, "w geście sprzeciwu wobec promowania skrajnie lewicowych ideologii, Marika, wraz z trzema innymi osobami, usiłowała wyrwać kobiecie torbę w barwach logotypu ruchu LGBT; następnie została oskarżona o domniemane usiłowanie rozboju, za co sąd skazał ją na trzy lata pozbawienia wolności".
Marika spędziła rok w więzieniu, gdzie według informacji medialnych odmówiono jej rehabilitacji po złamaniu nogi.
W obronę Mariki zaangażowało się wiele osób, w tym Instytut Ordo Iuris i minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Sąd w uzasadnieniu uznał, że napaść była celowa, a Marika "jest osobą zdemoralizowaną".
Więcej przeczytasz o sprawie tutaj:
Ziobro interweniował ws. Mariki
Sprawa młodej kobiety wybrzmiewała w polskich mediach w lipcu i jak zwykle podzieliła Polaków. Jedni uważali, że nałożona na nią kara 3 lat więzienia była adekwatna, gdyż była jedną z najniższych, jakie przewiduje kodeks karny za taki czyn o charakterze chuligańskim. Ziobrę atakowano, że pochwala przemocowe zachowania, a Ordo Iuris, że robi z niej męczennicę. Druga grupa Polaków uważała, że wyrok wobec Mariki był zbyt surowy w porównaniu np. do stanowiska sądu wobec wybryków "babci Kasi".
Prezydent Duda ułaskawił Marikę
W ubiegłym tygodniu Ordo Iuris, Stowarzyszenie Marsz Niepodległości i Młodzież Wszechpolska przekazały Prezydentowi petycję w sprawie uwolnienia Mariki, podpisaną w internecie przez niemal 30 tys. osób.
Prezydent Andrzej Duda zdecydował się ułaskawić Marikę Matuszak. „Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, podejmując decyzję o skorzystaniu z prawa łaski, miał na uwadze przede wszystkim względy sprawiedliwościowe i humanitarne - incydentalny charakter czynu, młody wiek w chwili jego popełnienia, wyrażenie skruchy, odbycie części kar pozbawienia wolności, zrealizowanie zobowiązań finansowych nałożonych wyrokiem przez osoby skazane” – napisano w komunikacie o ułaskawieniu.
Za darowanie kary Marice podziękował w mediach społecznościowych prezydent Ordo Iuris Jerzy Kwaśniewski.
ja
Na zdjęciu Marika Matuszak, fot. X/ zdjęcie z marszu w jej obronie
Czytaj także:
Inne tematy w dziale Społeczeństwo