Radosław Sikorski. (P). Fot. PAP/Paweł Supernak
Radosław Sikorski. (P). Fot. PAP/Paweł Supernak

Skład nowego rządu Donalda Tuska. Znamy wszystkie nazwiska ministrów

Redakcja Redakcja Rząd Obserwuj temat Obserwuj notkę 111
We wtorek do marszałka Sejmu Szymona Hołowni wpłynął wniosek premiera Donalda Tuska o wybór składu Rady Ministrów. Są pewne zaskoczenia. Pojawią się też stare twarze. Donald Tusk w expose zapomniał o jednym ministrze.

Koalicja KO-TK-Lewica. Skład rządu Donalda Tuska

Na podstawie art. 154 ust. 3 Konstytucji RP premier Donald Tusk złożył do marszałka Sejmu Szymona Hołowni wniosek o wybór składu Rady Ministrów.


Zgodnie z nim wniesiono o wybór:

  • Władysława Kosiniaka-Kamysza (PSL-TD) na urzędy wiceprezesa Rady Ministrów oraz ministra obrony narodowej. - Zależy nam bardzo, aby na czele tego resortu stał pełnowymiarowy polityk. Młody, ale niezwykle doświadczony. Z przekonaniem, także w imieniu Władysława Kosiniaka-Kamysza, możemy powiedzieć, że polska armia będzie dobrze uzbrojona, przy pomocy także naszych sojuszników - mówił o liderze PSL Tusk.

Rząd Tuska. Adam Bodnar ministrem sprawiedliwości 

  • Krzysztofa Gawkowskiego (Nowa Lewica) na urzędy wiceprezesa Rady Ministrów i ministra cyfryzacji.- Nie muszę nikogo przekonywać, jakim wyzwaniem jest dzisiaj cyfryzacja - mówił premier zachwalając kandydaturę polityka Lewicy.
  • Macieja Berka na urząd ministra - członka Rady Ministrów. Tusk wspomniał, że mimo młodego wieku, jest to wybitny fachowiec.
  • Adama Bodnara na urząd ministra sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego. - Adam Bodnar dostał propozycję objęcia funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratura generalnego. Będzie gwarantem tego, że Prokuratura Generalna będzie niezależna - powiedział we wtorek w Sejmie premier

Rząd Tuska. Borys Budka ministrem aktywów państwowych

  • Agnieszkę Buczyńską (Polska 2050 - TD) na urzędy ministra do spraw społeczeństwa obywatelskiego i przewodniczącej Komitetu do spraw Pożytku Publicznego. - Odpowiadała przy prezydencie Gdańska Pawle Adamowiczu za wolontariat, za tych wszystkich ludzi dobrej woli, którzy szukali wsparcia organizacyjnego, za organizacje pozarządowe - przedstawił ją Tusk.
  • Borysa Budkę (KO) na urząd ministra aktywów państwowych.- Borys Budka będzie odpowiadał za aktywa państwowe. Myślę, że nie muszę tłumaczyć, chociaż to jest smutne, że naszą pracę, jeśli chodzi o spółki Skarbu Państwa musi rozpocząć polityk, który był ministrem sprawiedliwości - powiedział Tusk.
  • Marzenę Czarnecką na urząd ministra przemysłu. - Obiecaliśmy na Śląsku, że tam będzie polskie ministerstwo przemysłu. (...) pani prof. Marzena Czarnecka - wybitna specjalistka m.in. od kwestii energetycznych, kobieta stamtąd - będzie odpowiedzialna za konstrukcje tego ministerstwa, tak szybko, jak to możliwe. To ministerstwo będzie także koordynowało działania na rzecz Śląska, także na rzecz sprawnego wykorzystania tych funduszy sprawiedliwej transformacji - zapowiedział szef rządu.

Rząd Tuska. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk ministrem rodziny, pracy i polityki społecznej

  • Andrzeja Domańskiego (KO) na urząd ministra finansów.- Będzie gwarantem, że potrzeby na realizację programu zostaną zabezpieczone, a jednocześnie państwo nie będzie narażone na turbulencje finansowe, gwarantem finansowego rozsądku - zapewnił lider KO.
  • Agnieszkę Dziemianowicz-Bąk (Nowa Lewica) na urząd ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. - W czasie naszego spotkania prosiła o zmianę symboliczną, ale ona będzie miała praktyczne konsekwencje – aby przywrócić "pracę" w nazwie ministerstwa - zdradził lider KO.
  • Jana Grabca (KO) na urząd ministra - członka Rady Ministrów. Tusk zapewnił, że nowy minister zadba o prawidłowy obieg dokumentów.

Rząd Tuska. Marcina Kierwiński na urząd ministra spraw wewnętrznych i administracji

  • Paulinę Hennig-Kloskę (Polska 2050 - TD) na urząd ministra klimatu i środowiska. Premier nie wspomniał o niej w swoim expose.
  • Krzysztofa Hetmana (PSL-TD) na urząd ministra rozwoju i technologii.
  • Marcina Kierwińskiego (KO) na urząd ministra spraw wewnętrznych i administracji.- Przez ostanie dni ciężko pracowaliśmy nad sposobami zabezpieczenia sytuacji na granicy polsko-ukraińskiej w związku z protestem i blokadą. Zobaczycie państwo, że szybko znajdziemy z tego klinczu dobre rozwiązanie, dla wszystkich: naszych kierowców, państwa polskiego i Ukrainy - zapowiedział Tusk podczas swojego expose.

Rząd Tuska. Izabela Leszczyna ministrem zdrowia

  • Dariusza Klimczaka (PSL-TD) na urząd ministra infrastruktury i pełnomocnik do spraw CPK. - Tusk zapowiedział, że Klimczak "w sposób otwarty, czytelny, bez jakichś dziwnych sytuacji jakie towarzyszą od samego początku tego projektu, na oczach wszystkich Polek i Polaków zdecydują o tym jaka jest przyszłość CPK i będą uczestniczyli w tym procesie wybitni i bezstronni eksperci".
  • Katarzynę Kotulę (Nowa Lewica) na urząd ministra do spraw równości. Tusk wyjaśnił, że konieczne jest utworzenie takiego resortu do zapewnienia równości wszystkim grupom społecznym
  • Izabelę Leszczynę (KO) na urząd ministra zdrowia. Tusk wskazał, że nowa minister posiada nie tylko wiedzę o zarządzaniu finansami, ale też dużą empatię.

Rząd Tuska. Sławomir Nitras ministrem sportu i turystyki

  • Sławomira Nitrasa (KO) na urząd ministra sportu i turystyki. Tusk wyznaczył też cele stojące przed nowym ministrem sportu. - Przyszły minister Nitras będzie miał jedno kluczowe zadanie. Rewitalizację podstawowego sportu. Trochę zmarnowaliście ten kapitalny system Orlików - zwrócił się Tusk do polityków PiS.
  • Barbarę Nowacką (KO) na urząd ministra edukacji. Podczas prezentacji jej kandydatury, Tusk poprosił posłów o porównanie jej do byłego ministra Przemysława Czarnka. Sala wybuchła śmiechem.
  • Marzenę Okłę-Drewnowicz (KO) na urząd ministra do spraw polityki senioralnej. - Zbudujemy najnowocześniejszy, najambitniejszy system opieki nad naszymi seniorami w Europie, jesteśmy do tego gotowi. Będziemy pracowali interdyscyplinarnie z innymi resortami - zadeklarował Tusk.

Rząd Tuska. Tomasz Siemoniak ministrem - członkiem Rady Ministrów

  • Katarzynę Pełczyńską-Nałęcz (Polska 2050 - TD) na urząd ministra funduszy i polityki regionalnej. To m.in. była amasador Polski w Moskwie. - Wiem od pana marszałka Szymona Hołowni, jak długą drogę pani ministra przeszła, jak bardzo kompetentna jest także w tych kwestiach, za które będzie odpowiadała - powiedział premier.
  • Czesława Siekierskiego (PSL-TD) na urząd ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Premier powiedział, że nowy szef resortu "jest ludowcem z krwi i kości".
  • Tomasza Siemoniaka (KO) na urząd ministra - członka Rady Ministrów. Za poprzednich rządów PO-PSL był on ministrem obrony narodowej.

Rząd Tuska. Radosław Sikorski ministrem spraw zagranicznych

  • Bartłomieja Sienkiewicza (KO) na urząd ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Jest on byłym szefem MSWiA. Co ciekawe, jego pradziadkiem jest noblista w dziedzinie literatury — Henryka Sienkiewicza.
  • Radosława Sikorskiego (KO) na urząd ministra spraw zagranicznych. Tusk zapewnił, że wspólnie będą dbali "o pozycję Polski na arenie międzynarodowej i o efektywną pracę na rzecz Ukrainy w jej wojnie z Rosją". - Już przygotowujemy wizyty, z których będą płynęły bardzo konkretne wnioski - zapowiedział premier.
  • Adama Szłapkę (KO) na urząd ministra do spraw Unii Europejskiej. Jest on przewodniczącym Nowoczesnej, która wchodzi w skład Koalicji Obywatelskiej.
  • Dariusza Wieczorka (Nowa Lewica) na urząd ministra nauki. Tusk zapomniał o nim w swoim expose. – Pan minister Dariusz Wieczorek. Panie ministrze przez tę moją drobną wpadkę bardziej zapamiętają tę prezentację. Proszę to potraktować, jako niewymuszony przywilej, że stanie na czele urzędu ministra nauki – mówił Tusk.

KW/MB

Fot. Radosław Sikorski. (P). Fot. PAP/Paweł Supernak

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj111 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (111)

Inne tematy w dziale Polityka