Centralne Biuro Antykorupcyjne na zlecenie prokuratury podjęło działania w centrali Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych - powiedział w piątek Robert Sosik z Zespołu Prasowego Biura.
CBA wkroczyła do siedziby Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych
Sosik pytany o szczegóły i zakres działania funkcjonariuszy w RARS powiedział, że nie może na tym etapie udzielić żadnych dodatkowych informacji.
O działaniach CBA w RARS informowała wcześniej m.in. Interia, powołując się na informacje posła KO Michała Szczerby.
Z relacji polityka zamieszczonej w mediach społecznościowych działania w RARS są prowadzone od rana, a do tej pory funkcjonariusze zabezpieczyli komputery w siedzibie Agencji.
"Próba uwiarygodnienia służb na ostatniej prostej? Sprzątanie dowodów? Mam nadzieję, że nie znikną. A płytki nie popękają jak w śledztwie Pegasusa. Ekipa premiera Mateusza Morawieckiego od początku pandemii czuła się tam ostentacyjnie bezkarnie!" - stwierdził Szczerba w swoim wpisie.
Czym zajmuje się RARS?
Rządową Agencję Rezerw Strategicznych utworzono w lutym 2021 roku, na mocy ustawy o rezerwach strategicznych. Komórka podlega bezpośrednio pod Kancelarię Prezesa Rady Ministrów, a nadzoruje ją szef rządu. Agencją steruje Michał Kuczmierowski, to jeden z zaufanych ludzi premiera Mateusza Morawieckiego, który kandydował do Sejmu z list PiS w okręgu siedleckim, jednak nie uzyskał mandatu.
RARS zajmuje się m.in. obsługiwaniem punktów szczepień przeciw Covid-19, działalnością tymczasowych szpitali w trakcie pandemii oraz wymianą sprzętu diagnostycznego. Podczas wojny w Ukrainie RARS organizował transporty wojskowe, a także budował miasteczka kontenerowe w Ukrainie dla migrantów wewnętrznych. Poza tym w trakcie kryzysu na granicy polsko-białoruskiej wspierał mundurowych i dostarczał pomoc humanitarną.
na zdjęciu: agenci CBA w trakcie kontroli. fot. cba.gov.pl
SW
Czytaj dalej:
Inne tematy w dziale Polityka