Sejm większością 246 głosów powołał mecenas Monikę Horną-Cieślak na stanowisko Rzecznika Praw Dziecka. To współautorka tzw. ustawy Kamilka o przeciwdziałaniu przemocy dzieciom i zwolenniczka "tęczowych piątków" w szkołach.
Opozycja znów wygrywa
Przeciwko kandydatce KO, Trzeciej Drogi i Lewicy głosowali posłowie PiS i Konfederacji - łącznie 195 posłów, wstrzymało się 3 posłów. Nowa koalicja zebrała 246 głosów "za" Moniką Horną-Cieślak na stanowisku Rzecznika Praw Dziecka.
W trakcie debaty sejmowej parlamentarzyści mniejszości wytykali Monice Hornej-Cieślak brak odpowiedzi na konkretne pytania o stosunek do wyroku TK ws. ochrony życia od poczęcia aż do śmierci z 1997 roku i procedury mrożenia zarodków w in vitro.
- Mam nadzieję, że pan marszałek doprowadzi do tego, że pani Horny-Cieślak odpowie, czy wszystkie dzieci są dla niej ważne, czy te (zarodki - przyp. red.) wylewane do zlewu już nie - mówił w Sejmie Grzegorz Braun.
Poglądy Hornej-Cieślak
- Każde dziecko jest ważne, każde dziecko jest autentyczne, mądre, a urząd Rzecznika Praw Dziecka nie może nikogo segregować, dyskryminować i poniżać - mówiła, przedstawiając ostatnio w parlamencie swoje poglądy Horna-Cieślak. Mecenas jest przeciwniczką klapsów, zwolenniczką edukacji seksualnej u dzieci. Opowiada się za głębszą współpracą z organizacjami pozarządowymi.
Wczoraj zadeklarowała, że będzie wspierać „tęczowe piątki”, „tak jak święto zmarłych, które organizują dzieci katolickie”. Jej zdaniem szkolne oceny z wychowania naruszają prawa ucznia i należy je znieść.
Kim jest Monika Horna-Cieślak
Horna-Cieślak jest adwokatką, aktywistką i działaczką społeczną. Od 19. roku życia zajmuje się ochroną praw dzieci. Udziela pomocy prawnej osobom młodym, doświadczającym przemocy psychicznej, fizycznej oraz seksualnej. W swojej działalności na rzecz dzieci podejmuje szerokie działania m.in. legislacyjne, szkoleniowe, koordynuje projekty edukacyjne.
Tworzyła kampanie społeczne, budowała przyjazny wymiar sprawiedliwości, świadczyła indywidualne konsultacje i wsparcie dla klientów Centrum Pomocy Dzieciom w ramach współpracy z Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę. Jest członkinią Komisji Praw Człowieka przy Naczelnej Radzie Adwokackiej, przewodniczącą Sekcji Praw Dziecka oraz członkinią Komisji ds. współpracy z sądami przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie. Jest także autorką programu HELP Rady Europy.
Horna-Cieślak jest współautorką wielu aktów prawnych dotyczących praw dzieci, w szczególności ustawy o ochronie małoletnich, czyli tzw. ustawy Kamilka z Częstochowy, oraz ustawy zwiększającej dostęp do psychologa osobom młodym bez zgody opiekuna prawnego, które współtworzyła z młodzieżą.
Fot. Monika Horna-Cieślak w Sejmie/PAP
GW
Inne tematy w dziale Polityka