Spółka KGHM Polska Miedź przedłużyła kontrakt z China Minmetals na sprzedaż łącznie od 250 tysięcy do 600 tys. ton miedzi. Warunki handlowe na dany rok będą uszczegóławiane na bieżąco w kontraktach rocznych. Na umowie, miedziowy gigant może zarobić od 2,034 mld dolarów do nawet 4,882 mld dolarów.
Umowa została zawarta podczas targów CIIE (China International Import Export) w Shanghaju. Jest to kontynuacja współpracy rozpoczętej w listopadzie 2018 roku, na pierwszej edycji targów. Kontrakt określa liczbę katod sprzedawanych w poszczególnych latach, opcje ilościowe, bazy dostawy oraz pozostałe zapisy logistyczne, oraz prawne.
- Kolejna umowa ramowa z China Minmetals to efekt dobrej współpracy i skutecznej polityki sprzedażowej prowadzonej przez KGHM. Podpisany kontrakt zapewnia nam stabilność przychodów w kolejnych pięciu latach, gwarantuje rynek zbytu oraz zapewnia dywersyfikację geograficzną, co jest szczególnie istotne w sytuacji ewentualnej dekoniunktury na rynku europejskim – powiedział Tomasz Zdzikot, prezes zarządu KGHM.
Ponad ćwierć wieku współpracy z Chinami
W tym roku mija 26 lat współpracy handlowej KGHM Polska Miedź S.A. z partnerami z Chin. Podpisanie kontraktu na dostawy miedzi do tego kraju po raz pierwszy nastąpiło w 1998 roku. Spółki z Grupy China Minmetals są największym odbiorcą katod Cu KGHM na rynku chińskim.
– Podpisanie umowy na kolejne dostawy miedzi do Chin nie byłoby możliwe bez konsekwentnie realizowanej polityki sprzedaży, doskonałej jakości produktów oraz budowanych przez lata relacji handlowych z partnerami z Państwa Środka – powiedział Mirosław Kidoń wiceprezes zarządu ds. aktywów zagranicznych, p.o. wiceprezesa zarządu ds. rozwoju.
Katody miedziane, na których dostawę umówiły się obie strony to podstawowy produkt KGHM, który powstaje w Hutach Miedzi Głogów oraz Hucie Miedzi Legnica. Charakteryzują się bardzo wysoką jakością, potwierdzoną przez certyfikaty wydane przez Londyńską Giełdę Metali, Giełdę Kontraktów Futures w Szanghaju i Międzynarodowej Giełdzie Energii w Szanghaju (INE). Jakość gwarantowana jest przez marki: HML dla Huty „Legnica”, HMG-S dla Huty „Głogów I” oraz HMG-B dla Huty „Głogów”, pod którymi są one zarejestrowane na Londyńskiej Giełdzie Metali w gatunku „A”.
KGHM produkuje odpowiedzialnie
W portfolio KGHM oprócz katod miedzianych znajduje się także m.in. walcówka miedziana, drut z miedzi beztlenowej, oraz metale szlachetne (srebro w postaci granulatu i gąsek, złoto w postaci sztabek), molibden i ren. Producent chwali się, że produkuje metale w sposób odpowiedzialny i zgodny z najwyższymi standardami. Huta Miedzi Głogów, Huta Miedzi Legnica oraz Huta Miedzi Cedynia posiadają prestiżowy znak Copper Mark, który jest świadectwem odpowiedzialnego działania w odniesieniu do środowiska, pracowników, społeczności lokalnych i ładu korporacyjnego.
Produkty i usługi KGHM spełniają najwyższe standardy rynkowe, a stabilność surowcowa, szybkość reakcji na potrzeby kontrahentów oraz sprawna logistyka pozwalają umacniać status preferowanego dostawcy.
KGHM opublikował także wyniki analizy śladu środowiskowego i węglowego dla swoich produktów: katod, walcówki i drutu Cu-OFE. Miedziane produkty KGHM mają ślad niższy od średniej globalnej.
Inne tematy w dziale Gospodarka