Z Sejmu do KRS - posłowie kandydaci
- Będziemy głosowali nad wyborem posłów sekretarzy Sejmu, będziemy głosowali nad wyborem członków Krajowej Rady Sądownictwa z ramienia Sejmu. Mam nadzieję, że wybierzemy komisje regulaminową i spraw poselskich i zaczniemy proces wyłaniania sejmowej komisji etyki - zapowiadał jeszcze wczoraj marszałek Sejmu Szymon Hołownia.
Wiadomo już także, że kandydatami PiS są: Marek Ast, Bartosz Kownacki, Kazimierz Smoliński i Arkadiusz Mularczyk.
Do tej pory w KRS, z ramienia Sejmu zasiadali posłowie PiS: Arkadiusz Mularczyk, Marek Ast, Bartosz Kownacki i Kazimierz Smoliński. Senat z kolei delegował senatorów Bogdana Zdrojewskiego i Krzysztofa Kwiatkowskiego.
Politycy opozycji chcą reformować KRS
Politycy obecnie opozycyjnych partii, które zapowiadają utworzenie przyszłego rządu, w odniesieniu do zmian w wymiarze sprawiedliwości wskazują na koncepcje wypracowane przez stowarzyszenia - sędziowskie "Iustitia" i "Themis" oraz prokuratorskie "Lex Super Omnia". - W KRS zmieni się niemal wszystko; sędziowie awansowani przez obecną Radę wrócą na poprzednie stanowiska, a dwie nowe izby Sądu Najwyższego zostaną zlikwidowane - mówił w październiku PAP prezes "Iustitii" sędzia Krystian Markiewicz.
- Naprawę państwa trzeba zacząć od fundamentów, a fundamentem sądownictwa jest KRS. Chcemy KRS, której Polacy będą mogli zaufać, która potrafi zreformować sądy, KRS która będzie prawdziwie niezależna od polityków. Mamy gotowy projekt ustawy, która sprawi, że będziemy mieli taką KRS. Apelujemy o to, aby ta ustawa została jak najszybciej uchwalona i podpisana przez prezydenta – mówił w ubiegłym tygodniu rzecznik prasowy stowarzyszenia sędziowskiego Iustitia sędzia Bartłomiej Przymusiński.
Z kolei Krzysztof Śmiszek z Lewicy mówił., że potrzebna jest "głęboka nowelizacja ustawy o KRS-ie". - Nie możemy przymknąć oczu na to, że organ działający niezgodnie ze standardami konstytucyjnymi, w pewnym sensie, wypuszczał na rynek sędziowski setki, a teraz już tysiące sędziów, których status może być i jest kwestionowany - mówił.
Uchwała KRS ws. niezawisłości sędziów
Te deklaracje zaniepokoiły sędziów z Krajowej Rady Sądownictwa. W uchwale z ub. tygodnia KRS podkreśliła, że "stoi i stać będzie na straży nieusuwalności sędziów, i wyraża głęboką dezaprobatę wobec wszelkich prób podważania statusu sędziego i naruszania zasad nieusuwalności sędziów i niezawisłości sędziowskiej"
"Niezawiśli sędziowie i niezależne sądy gwarantują bezstronne rozstrzyganie spraw. Sędzia może wymierzać sprawiedliwość pod warunkiem, że nie zastanawia się, czy wydawane przez niego wyroki spodobają się tym, którzy mogą go odwołać lub zakwestionować jego prawa i obowiązek orzekania" - przypomniano w uchwale Rady.
"Zmiany takie nie mogą pociągać za sobą usuwania wbrew konstytucji sędziów z zawodu. Grozi to anarchią i chaosem w Państwie, które jest naszym dobrem wspólnym" - podkreśliła Rada.
ja
Czytaj także:
- Tajemnice Hołowni. Media prześwietliły nie tylko jego wykształcenie
- Postulat "opcji zero" w TVP. Na horyzoncie powrót kabaretów
- Sejm otwarty dla psów. Nowa wicemarszałek Sejmu ma pomysł
Komentarze
Pokaż komentarze (52)