Specjalna emerytura. ZUS: rośnie liczba wypłacanych świadczeń honorowych
- Rok temu świadczenie honorowe w całej Polsce otrzymywało 2689 osób. Widzimy, że ta liczba stale rośnie z miesiąca na miesiąc. Dziś to już 2,9 tys. osób. Obecnie 2,9 tys. osób otrzymuje już świadczenie honorowe z ZUS-u z racji osiągnięcia 100 lat. Widzimy, że ta liczba stale rośnie. Zdecydowanie częściej „premię za wiek" otrzymują kobiety. Stanowią one ponad 90 proc. wszystkich stulatków – informuje Paweł Żebrowski, rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Z danych ZUS wynika, że najstarszy mężczyzna mieszkający w naszym regionie, który ukończył 100 lat w 2020 r., otrzymuje świadczenie z ZUS-u w wysokości ok. 4,3 tys. zł brutto, a najstarsza kobieta, która setne urodziny obchodziła w 2015 r., otrzymuje 3,3 tys. zł brutto.
Osoby, które otrzymują emeryturę lub rentę z ZUS, aby dostać dodatkowo świadczenie honorowe, nie muszą składać żadnego wniosku. W ich przypadku Zakład sam załatwia formalności, czyli przyzna dodatkową kwotę z urzędu. Inaczej jest ze stulatkami, którzy nie pobierają świadczeń emerytalno-rentowych z ZUS, lub innego organu emerytalnego. Oni, aby otrzymać świadczenie honorowe, muszą złożyć wniosek w ZUS i przedstawić dokument potwierdzający datę urodzenia.
Polska się starzeje
Zgodnie z prognozami Głównego Urzędu Statystycznego w 2030 roku w Polsce będzie mieszkało prawie 11 milionów osób starszych, to o 11 proc. więcej niż w 2021 roku. Prawdopodobnie wzrośnie też liczba stulatków. Tylko w ciągu trzech lat w Polsce przybyło blisko 400 osób, które osiągnęły ten sędziwy wiek.
Szacuje się, że na świecie żyje ok. 480 tys. stulatków, a do 2050 roku ich liczba może przekroczyć milion. Nie ma dokładnych danych, ale krajami z największą liczbą osób, które przekroczyły 100 rok życia, są Stany Zjednoczone, gdzie żyje ich ponad 57 tys. i oczywiście Japonia – blisko 60 tys. W Japonii rozpoczęto badania stulatków w 1963, gdy żyły tam jedynie 153 osoby powyżej tego wieku. Do 1998 liczba stulatków w Japonii wzrosła do ponad 10 tysięcy. W 2003 było ich już 20 tysięcy, a w 2009 – 40 tysięcy. Uważa się, że do 2050 liczba stulatków może wzrosnąć w Japonii do 272 tysięcy. W Europie najwięcej najstarszych osób jest we Francji, Ich liczba przekroczyła 30 tys. Zdarzają się przypadki superstulatków, czyli osób, które dożyły 110 lat. Do tego wieku dożywa 1 na 1000 stulatków. Najstarszym człowiekiem w historii, którego wiek został dostatecznie udokumentowany, była Jeanne Calment, w chwili śmierci mająca 122 lata i 164 dni.
na zdjęciu: Banknoty 100 złotowe. (mb/awol) fot. PAP/Marcin Bielecki
Czytaj dalej:
- Szef BBN w Izraelu. Przekazał informacje o Polakach w Strefie Gazy
- Mroczna wizja Kaczyńskiego. Prezes PiS ostrzegł przed zmianami w traktatach UE
- "Zachód milczy o Marszu Niepodległości. Tam skala problemu jest znacznie większa"
Komentarze
Pokaż komentarze