Pierwsi obywatele RP przebywający w Strefie Gazy przekroczyli przejście graniczne w Rafah i są po egipskiej stronie. Proces się rozpoczął. Siły Powietrzne zgodnie z postanowieniem prezydenta RP są w gotowości do realizacji transportu - poinformował szef BBN Jacek Siewiera.
Pierwsi Polacy opuścili Strefę Gazy
Na razie brak szczegółów dotyczących tej operacji. Siewiera wraz z prezydenckim ministrem Wojciechem Kolarskim poleciał z misją dyplomatyczną do Izraela.
Jak relacjonował wcześniej szef BBN w rozmowie z dziennikarzami, duża grupa polskich obywateli znajdowała się tuż przy przejściu granicznym. - Pracownicy konsularni byli już wpuszczeni na obiekty odprawy paszportowej w Rafah, nawiązali kontakt wzrokowy, natomiast dziś nie doszło do przemieszczenia. Przejście w Rafah pozostawało zamknięte przez ostatnie dwa dni - mówił Siewiera.
Jak wynika z poniższej informacji, udało się odblokować przejście w Rafah.
- Od dłuższego czasu w kontakcie między naszymi instytucjami prowadzone były działania mające na celu zapewnienie opieki nad osobami przebywającymi w Strefie Gazy. Prezydent Andrzej Duda przed kilkoma dniami spotkał się też z rodziną Alexa Danzyga (jednego z polskich obywateli w Strefie Gazy), najprawdopodobniej przetrzymywanego przez terrorystów. Jesteśmy w różnych formatach zaangażowani w rozmowy dotyczące uwolnienia zakładników - podkreślił minister w rozmowie z PAP.
Ewakuacja pod kontrolą MSZ
- Intensywne działania dyplomatyczne prowadzone były przez ministra Zbigniewa Raua i wiceministra Pawła Jabłońskiego. Odbywały się także kuluarowe rozmowy z partnerami zagranicznymi, w tym ze stroną katarską, m.in. podczas wizyty na Malcie, z udziałem szefa Biura Polityki Międzynarodowej Mieszka Pawlaka - wskazał Siewiera.
Szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau podziękował pracownikom MSZ, szczególnie polskim placówkom w Tel Awiwie, Ramallah i Kairze, oraz "wszystkim, którzy przyczynili się do tego sukcesu".
"Na bieżąco komunikujemy się z władzami Egiptu i Izraela, tak aby ewakuacja przebiegała jak najsprawniej. Bezpieczeństwo naszych rodaków jest dla nas najważniejsze" - napisał minister spraw zagranicznych.
Uruchomiono wojskowe procedury
Siewiera przypomniał, że prezydenckim postanowieniem uruchomione zostały także wojskowe procedury związane z ewakuacją osób opuszczających Strefę Gazy. - Obecnie mamy informację o 18 polskich obywatelach, w tym niepełnoletnich, którzy przekroczyli przejście w Rafah i są pod opieką służb konsularnych. Prawdopodobnie jeszcze dziś do Egiptu wylecą samoloty wojskowe z pomocą humanitarną na pokładzie, którymi zostaną ewakuowani Polacy. Nie spodziewamy się tu komplikacji. Resort obrony oraz wojsko mają doświadczenie w realizacji tego typu operacji oraz sprawdzone już procedury - zapewnił.
Szef BBN nawiązał również do sobotniej wizyty w Izraelu jego i min. Kolarskiego. Jak podkreślił, odbyła się ona na polecenie prezydenta Dudy. - Była poświęcona przede wszystkim tematom zwolnienia zakładników oraz opuszczenia Strefy Gazy przez polskich obywateli. Na miejscu odbyliśmy konstruktywne rozmowy. Dziś rano dotarły do nas dobre wiadomości i możemy powiedzieć, że większość naszych obywateli jest bezpieczna. Po kilkudniowym zamknięciu przejścia, zostali oni przepuszczeni przez granicę, jako jedni z pierwszych, co odczytujemy w kategoriach pozytywnego gestu i skuteczności polskich zabiegów - powiedział minister Siewiera. - W dalszym ciągu kontynuowane są działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim obywatelom opuszczającym Strefę Gazy. Natomiast sytuacja jest wciąż skomplikowana i na tę chwilę trudno ocenić, kiedy proces ewakuacji zostanie zakończony - podkreślił.
ja
Czytaj także:
Inne tematy w dziale Polityka