Sukces spółki Orlen Synthos Green Energy (OSGE), której udziałowcem jest Orlen. Amerykanie objęli projekt budowy małych reaktorów modułowych programem Phoenix - poinformowano w komunikacie. Dzięki temu budowa takich obiektów w Polsce zostanie dofinansowana przez naszego sojusznika zza Oceanu.
Sukces OSGE. Zostanie dofinansowana przez USA
Oficjalna inauguracja projektu miała miejsce w czwartek w Bratysławie. OSGE zostanie dofinansowane w ramach Projektu Phoenix. To program Departamentu Stanu USA, którego celem jest wsparcie procesu transformacji energetycznej w Europie Środkowej w zakresie budowy małych reaktorów modułowych w miejscu elektrowni węglowych. Jednym z beneficjentów będzie właśnie Polska.
Obok polskiego OSGE wsparcie dostaną podmioty ze Słowacji i Rumunii: Slovenske Elektrarne i Nuclearelectrica.
„Objęcie OSGE strategicznym programem prowadzonym przez Departament Stanu USA traktujemy jako uznanie dla stopnia zaawansowania naszego projektu i dostrzeżenie potencjału budowy floty reaktorów SMR w Polsce. Włączenie w Projekt Phoenix może znacząco przyspieszyć nasze działania, nie tylko dzięki współpracy z amerykańskim rządem, ale także z doświadczonymi i uznanymi w energetyce jądrowej ekspertami i firmami ze Stanów Zjednoczonych we współpracy z którymi Projekt Phoenix będzie realizowany” – powiedział Rafał Kasprów, Prezes Zarządu OSGE.
Kiedy mały atom w Polsce? Znamy wstępną datę
Przypomnijmy, że spółka Orlen Synthos Green Energy złożyła dwa kolejne wnioski do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska o wydanie decyzji środowiskowej w sprawie małych modułowych reaktorów jądrowych (SMR). Lokalizacje, których dotyczą wnioski to Włocławek i Ostrołęka.
Do 2030 roku spółka Orlen Synthos Green Energy ma wybudować co najmniej jeden blok w technologii BWRX-300, który będzie drugim tego typu obiektem na świecie. Spółka ma wyłączność na tę technologię w Polsce. Pierwszy reaktor BWRX-300 ma powstać w elektrowni jądrowej Darlington w kanadyjskiej prowincji Ontario, a budowa ma zostać ukończona w 2028 r. OSGE planuje budowę floty reaktorów BWRX-300 w Polsce, przy czym pierwsza jednostka ma być gotowa przed końcem tej dekady. Spółka otrzymała od Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki (PAA) opinię ogólną dotyczącą wybranych założeń technicznych dla technologii reaktora BWRX-300. Jest to element dialogu przedlicencyjnego inwestora z dozorem jądrowym.
Więcej przeczytasz o tym tutaj:
MB
Fot. Wizualizacja OSGE. Źródło: OSGE/Twitter
Czytaj dalej:
Inne tematy w dziale Gospodarka