Zdecydowana większość z nas dobrze ocenia sytuację w swojej firmie, ale jednocześnie połowa myśli o zmianie branży. Jedna specjalizacja zdecydowanie dominuje.
Polacy oceniają sytuację w pracy
W badaniu przeprowadzonym przez Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS) 59 proc. ankietowanych pracujących zarobkowo dobrze lub bardzo dobrze ocenia sytuację w zakładzie pracy, a 10 proc. ocenia ją źle.
Respondentów pracujących zarobkowo określających sytuację w zakładach pracy jako dobrą jest 50 proc., jako bardzo dobrą - 9 proc, 29 proc. uznało, że jest ona ani dobra, ani zła. Tylko 8 proc. oceniło ją jako złą, a 2 proc. - jako bardzo złą. Jak zauważa CBOS, ocena aktualnej sytuacji w zakładach pracy pozostaje stabilna, w porównaniu do września 2023 r. odsetek przekonanych, że jest ona ani dobra, ani zła wzrósł o 2 proc., a uważających ją za złą spadł o 2 pkt.
Najwięcej osób dobrze oceniających sytuację w swojej firmie zanotowano wśród zatrudnionych w spółkach prywatnych i państwowych i wyniósł on 67 proc., natomiast 62 proc. wyniósł ten wskaźnik wśród pracowników sektora prywatnego poza rolnictwem. W instytucjach państwowych lub publicznych dobrze oceniających sytuację było 59 proc. 23 proc. pracujących w sektorze prywatnych gospodarstw rolnych oceniło sytuację w swoim miejscu pracy negatywnie. Także 60 proc. badanych nie oczekuje zmian sytuacji w najbliższym czasie, 19 proc. spodziewa się poprawy, a 12 proc. - pogorszenia. Optymistyczne jest to, że 78 proc. z nas nie bierze pod uwagę utraty zatrudnienia, tylko 19 proc. liczy się z taką możliwością.
Marzą o pracy w IT ze względu na zarobki
Z kolei w innym badaniu pod nazwą "Reskilling oczami Polaków” realizowany, przez szkołę kompetencji cyfrowych Future Collars przy współpracy z Amazonem jako pozytywną swoją sytuację zawodową określa jeszcze więcej, bo aż 71 proc. respondentów.
Wiadomo, że od lat stabilność zatrudnienia jest dla większość z nas jednym z głównych elementów zadowolenia zawodowego. Dane pokazują, że aż 84 proc. czuje, że ich praca jest bezpieczna, a trzy czwarte przypisuje to pewności swoich kwalifikacji i trudności automatyzacji ich pracy. Jednocześnie ponad połowa badanych (56 proc.) rozważa zmianę branży, z czego znacząca liczba zastanawia się nad IT. Jako główny powód tej decyzji aż 72 proc. wskazuje na oczekiwane zarobki, 36 proc. na możliwości rozwoju osobistego, a 35 proc. na potencjał rozwojowy samej branży.
Co ciekawe branża IT uważana jest za bardzo atrakcyjną, ale jednocześnie jako trudno dostępną przez 48 proc. respondentów, a 68 proc. uważa, że sukces w tej branży wymaga zdolności matematycznych. Rodzi się pytanie, czy te przekonania są barierą dla potencjalnych specjalistów IT, czy też odzwierciedlają realne wymagania branży.
Kobiety mają inne obawy niż mężczyźni
Choć niskie zarobki są głównym powodem rozważania zmiany branży zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn (57 proc.), to kobiety częściej obawiają się trudności w znalezieniu pracy oraz niedopasowania godzin pracy. Mężczyźni natomiast obawiają się automatyzacji swojej pracy. Warto zwrócić uwagę, że kobiety częściej niż mężczyźni dostrzegają potencjalne bariery w zmianie branży, co może wskazywać na potrzebę bardziej spersonalizowanych strategii rekrutacyjnych w branży IT.
Warto pamiętać także o tym, że żyjemy w erze cyfrowej globalizacji i praca zdalna stała się normą dla wielu z nas. Dla 13 proc. badanych konieczność pracy stacjonarnej jest powodem do zmiany branży, podczas gdy dla 8 proc. to praca zdalna stanowi przeszkodę.
Jednocześnie 23 proc. badanych powiedziało, że chciałoby znaleźć zatrudnienie w firmie międzynarodowej, 40 proc. osób nie chciałoby mieć za pracodawcę firmy zagranicznej, a 31 proc. nie ma jeszcze zdania na ten temat.
Tomasz Wypych
Czytaj także:
Inne tematy w dziale Społeczeństwo