W związku z izraelskim atakiem na karetkę pogotowia, ewakuacje rannych mieszkańców Strefy Gazy i posiadaczy zagranicznych paszportów przez przejście w Rafah do Egiptu zostały zawieszone. Na terenie dotkniętym wojną nadal przebywają Polacy. Polskie MSZ wydało specjalny komunikat.
Atak na karetkę pogotowia
Ewakuacje rannych mieszkańców Strefy Gazy i posiadaczy zagranicznych paszportów przez przejście Rafah do Egiptu zostały zawieszone po izraelskim ataku na karetkę pogotowia – podały w niedzielę egipskie źródła w służbach bezpieczeństwa. Jedno ze źródeł powiedziało agencji Reutera, że ewakuacje zawieszono w sobotę.
Armia izraelska potwierdziła w piątek zaatakowanie karetki pogotowia przed wejściem do największego szpitala w palestyńskim mieście Gaza, zapewniła jednak, że pojazd był „używany przez komórkę terrorystyczną Hamasu”.
Wcześniej ministerstwo zdrowia Strefy Gazy, administrowanej przez Hamas, podało, że około 20 Palestyńczyków poniosło w piątek śmierć lub odniosło obrażenia w izraelskim ataku na konwój karetek pogotowia, wiozący ciężko rannych w Strefie Gazy.
Specjalnym komunikat MSZ
Ministerstwo Spraw Zagranicznych w niedzielnym komunikacie zamieszczonym na swojej stronie internetowej wskazało, że w zaistniałych okolicznościach "z oburzeniem podkreśla, że każdy dzień pobytu naszych obywateli w Strefie Gazy naraża ich na ryzyko utraty życia i przynosi cierpienie, zwłaszcza dzieciom".
"W naszej ocenie żadne okoliczności nie usprawiedliwiają tego, że Polacy przebywający w Strefie Gazy od trzech tygodni nie mogą jej opuścić, mimo że władze polskie czekają na ich przyjęcie po stronie egipskiej" - czytamy.
Resort zaznaczył, że za pośrednictwem Ambasady RP w Tel Awiwie, Kairze oraz Biura w Ramallah, "od momentu wybuchu konfliktu, było i jest w ścisłym i regularnym kontakcie oficjalnym i roboczym z egipskimi i izraelskimi władzami, dokładając tym samym wszelkich wysiłków, by umożliwić polskim obywatelom przebywającym w Strefie Gazy bezpieczną i szybką ewakuację".
Polacy uwięzieni w Strefie Gazy
"W związku z uzyskaną od strony izraelskiej i egipskiej informacją o czasowym wstrzymaniu możliwości ewakuacji cudzoziemców ze Strefy Gazy, opuszczenie jej przez obywateli polskich jest na chwilę obecną niemożliwe" - poinformowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
Resort zapewnił, że przedstawiciele MSZ pozostają w kontakcie z Polakami przebywającymi w Strefie Gazy.
W piątek MSZ przekazało, że ze względu na decyzje państw trzecich, polski resort dyplomacji wciąż oczekuje na umożliwienie ewakuacji Polaków z terenów objętych działaniami wojennymi.
"MSZ podejmuje wszelkie wysiłki, by umożliwić polskim obywatelom opuszczenie Strefy Gazy" - zapewnił resort dyplomacji w komunikacie zamieszczonym w piątek w mediach społecznościowych. Jak dodano, "ze względu na decyzje państw trzecich wciąż oczekujemy na umożliwienie ewakuacji Polaków z terenów objętych działaniami wojennymi. Robimy co w naszej mocy, by zapewnić im bezpieczeństwo" - podkreśliło MSZ.
Polski resort dyplomacji kilkukrotnie podawał, że domaga się, aby polskim obywatelom umożliwiono bezpieczną ewakuację ze Strefy Gazy. Według wiedzy polskiej służby dyplomatyczno-konsularnej, w Strefie Gazy jest około 30 obywateli polskich.
MP
Strefa Gazy bombardowana przez Izrael. Fot. EPA/HAITHAM IMAD
Czytaj dalej:
Inne tematy w dziale Polityka