Wirusy najsilniej zakażają w początkowej fazie kontaktu. Fot. PAP/EPA
Wirusy najsilniej zakażają w początkowej fazie kontaktu. Fot. PAP/EPA

Naukowcy obawiają się kolejnej pandemii. Wirusy pod specjalnym nadzorem

Redakcja Redakcja Zdrowie Obserwuj temat Obserwuj notkę 28
Pandemia COVID – 19 pokazała, że wirusy mogą być bardzo niebezpieczne. Wiadomo także, że kolejne globalna epidemia jest kwestią czasu. Dlatego naukowcy badają, ja je zwalczać i jak zapobiegać zakażeniom. Właśnie dokonali nowych odkryć.

Wirusy najsilniej zakażają w początkowej fazie kontaktu

Japońscy naukowcy z Uniwersytetu w Tsukubie, za pomocą specjalnego manekina i systemu śledzącego ruch emitowanych kropel, przeanalizowali rozprzestrzenianie się aerozoli powstających w czasie wydychania powietrza. Sprawdzili przy tym wpływ różnych warunków, w tym - wentylacji. Okazało się, że wirusy najsilniej zakażają w początkowej fazie kontaktu. W trakcie bezpośrednich kontaktów między ludźmi najwięcej aerozoli z wirusami uwalnia się z jamy ustnej w czasie pierwszych 5 sekund. W tym więc czasie najsilniej działają środki zaradcze, takie jak zachowanie dystansu.


Wiele  wirusów, w tym SARS-CoV2, korzysta z drogi powietrznej, aby infekować ofiary

Wiele chorobotwórczych wirusów, w tym SARS-CoV2, korzysta z drogi powietrznej, aby infekować kolejne ofiary. W przypadku Covid-19 była to główna droga zakażania, co bardzo utrudniało opanowanie choroby, która z łatwością przenosiła się np. w obiektach użyteczności publicznej czy środkach masowego transportu.

Jak się okazało, zarówno przy obecności wentylacji jak i bez niej liczba potencjalnie groźnych kropel była największa w czasie pierwszych 5 sekund, a potem gwałtownie malała.

Autorzy badania uważają, że ta sama zasada działała w trakcie spaceru, joggingu, biegania, a nawet sprintu. Przy tym im większa była prędkość przemieszczania się danej osoby, tym łagodniejszy szczyt emisji aerozolu. Może to wynikać ze wzrostu różnicy prędkości między powietrzem wydychanym i tym z otoczenia. Jednocześnie eksperyment pokazał, że w warunkach z wentylacją liczba cząstek aerozolu była znacząco niższa, niż przy braku wentylacji.


Czynniki zapobiegawcze są najskuteczniejsze w czasie pierwszych 5 minut spotkania

Zdaniem badaczy, aby ograniczyć ryzyko zakażenia w międzyludzkich kontaktach twarzą w twarz, czynniki zapobiegawcze są najskuteczniejsze w czasie pierwszych 5 minut spotkania. Można tutaj wymienić ograniczone wdychanie powietrza, utrzymanie dystansu co najmniej jeden metr czy ustawienie się od strony wiatru.

Naukowcy zaznaczają jednak, że w warunki w realnym świecie mogą się różnić od eksperymentalnych i niebagatelne znaczenie może mieć np. kichanie, kaszel czy nawet rozmawianie.

Przypomnijmy, że wirusy są od 10 do 100 razy mniejsze niż bakterie i mogą przybierać różnorodne kształty. Wirusy składają się z fragmentu materiału genetycznego otoczonego otoczką białkową, na której znajdują się cząsteczki tłuszczu, rdzenia materiału genetycznego – RNA lub DNA i białka wraz z wystającymi wypukłościami. Te „wypustki” wiążą się z receptorami w komórce osoby zakażonej i tym samym określają typ ludzi, których będą zakażać oraz moc rozprzestrzeniania się wirusa.Wirusy nie mogą przeżyć bez żywiciela, rozmnażają się wyłącznie poprzez przyczepienie się do innych komórek w przeciwieństwie do bakterii, które nie potrzebują żywiciela do przetrwania. i rdzenia materiału genetycznego – RNA lub DNA. W odróżnieniu od bakterii większość wywołuje choroby. Mogą atakować komórki ciała, wykorzystując składniki tychże komórek do dalszego wzrostu i rozmnażania.

Oto typowe infekcje wirusowe

W przypadku wirusów nie ma jednego sposobu leczenia, który może pomóc uporać się z infekcją. Zwykle leczenie polega na łagodzeniu objawów, a organizm sam pracuje nad usunięciem zakażenia. W złagodzeniu objawów pomaga picie dużych ilości wody, odpoczynek, stosowanie leków przeciwbólowych, przeciwgorączkowych, łagodzących ból gardła czy zmniejszających katar. Można też stosować leki przeciwwirusowe, które hamują cykl życiowy wirusa, ale tego typu specyfików nie ma na wszystkie rodzaje wirusów. Typowe infekcje wirusowe to półpasiec, HIV, grypa, przeziębienie, ospa wietrzna, odra, wirusowe zapalenie opon mózgowych i oczywiście wirus SARs-CoV-2, wywołujący COVID-19.

Tomasz Wypych

Źródło zdjęcia: Wirusy najsilniej zakażają w początkowej fazie kontaktu. Fot. PAP/EPA

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj28 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (28)

Inne tematy w dziale Rozmaitości