Michał Szczerba i Dariusz Joński z KO. Fot. Twitter/@MichalSzczerba
Michał Szczerba i Dariusz Joński z KO. Fot. Twitter/@MichalSzczerba

Posłowie KO o gigantycznych nieprawidłowościach w PARP. Agencja odpowiada

Redakcja Redakcja PO Obserwuj temat Obserwuj notkę 8
Posłowie Michał Szczerba i Dariusz Joński wzięli pod lupę konkurs organizowany przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Uważają, że lista projektów zakwalifikowanych do dofinansowania w konkursie "Ścieżka SMART" jest nietransparentna oraz bez oceny punktowej. Zdecydowanie odmienne zdanie w tej sprawie ma PARP, która wydała obszerne oświadczenie.

Posłowie KO rozpoczęli kontrolę w PARP

Dwa tygodnie temu, w czwartek "Gazeta Wyborcza" podała, że PARP zdecydowała o przyznaniu tuż przed wyborami 28 mln zł spółce TT Plast. W jej władzach zasiada Bernadetta Obajtek, bliska krewna Daniela Obajtka, a sam prezes Orlenu jest związany biznesowo ze współwłaścicielem firmy. W środę posłowie KO rozpoczęli kontrolę poselską w PARP dotyczącą konkursu "Ścieżka SMART" zorganizowanego przez PARP. O dofinansowanie ze środków unijnych na projekty badawczo-rozwojowe mogli ubiegać się mikro, mali i średni przedsiębiorcy.

Posłowie Michał Szczerba i Dariusz Joński (KO) podkreślali na konferencjach w zeszłym tygodniu, że lista projektów zakwalifikowanych do dofinansowania w ramach konkursu PARP jest nietransparentna oraz bez oceny punktowej. W piątek zaapelowali o natychmiastowe opublikowanie na stronie internetowej pełnych danych, w tym także to ile poszczególne projekty otrzymały punktów.


"Projekty powiązane z politykami PiS" 

Szczerba w programie “Tłit” Wirtualnej Polski wyznał, że w konkursie "doszło do gigantycznych nieprawidłowości w wyborze 198 projektów na kwotę blisko 2 miliardów złotych". – Takie pieniądze rozdzielono. Zrobiono to 13 października pod koniec dnia, już znając wszystkie badania, które pokazywały, że nastąpi 15 października zmiana w Polsce. Dopchnięto te projekty, wyeliminowano 1300 pozostałych projektów bardzo dobrych, innowacyjnych – podkreślił. 

Poseł wymienił, że liście zobaczył m.in. "projekty brata Łukasza Szumowskiego za 32,5 miliona, Daniela Obajtka i firmy z nim powiązanej za 28,5 miliona, projekty Matic, firmy, która kupowała Pegasusa dla CBA oraz projekty "ludzi Morawieckiego" , a także osób, którzy robili kampanię internetową Dudzie w 2020 roku". 

– Wśród 198 projektów dostrzegamy projekty, które są powiązane albo w sposób bezpośredni albo pośredni z politykami PiS-u – podsumował dla Wirtualnej Polski. 

Oświadczenie PARP

Do sprawy odniosła się PARP, która przesłała oświadczenie w związku z kontrolą poselską. "W oświadczeniu zaznaczono, że Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości realizuje zadania powierzone jej przez Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej w zakresie obsługi programu "Ścieżka SMART" zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, dokumentacją programową i procedurami.

Zaznaczono też, że PARP odrzuca zarzuty o braku przejrzystości procedury przeprowadzenia oceny wniosków o dofinansowanie. W oświadczeniu zaznaczono, że Agencja dopełniła obowiązku opublikowania wyników przeprowadzonej oceny, a zakres tych informacji jest zgodny z wytycznymi Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej.

W oświadczeniu podkreślono, że ocena w naborze "Ścieżka SMART" została przeprowadzona zgodnie z Regulaminem wyboru projektów, obowiązującymi regulacjami wewnętrznymi i procedurami.

Wyniki oceny zostały opublikowane 19 października 2023 r., a każdy wnioskodawca otrzyma pisemną informację o wyniku oceny. "W przypadku projektów ocenionych negatywnie, PARP indywidualnie poinformuje każdego wnioskodawcę o wyniku oceny i uzasadnieniu oceny każdego z kryteriów obligatoryjnych oraz liczbie punktów rankingujących i uzasadnieniu otrzymania takiej a nie innej liczby punktów" - napisano w oświadczeniu.


Dodano także, że w przypadku negatywnej oceny każdy wnioskodawca ma prawo złożenia protestu, w terminie 14 dni od otrzymania pisma zawierającego wynik oceny, o czym zostanie pouczony w tym piśmie.

"Zarzuty są nieuzasadnione i niesprawiedliwe"

Zaznaczono, że pozytywna ocena projektu nie jest równoznaczna z zawarciem umowy i udzieleniem dofinansowania, a po zakończeniu procesu oceny projektów, PARP rozpoczęła czynności zmierzające do udzielenia dofinansowania dla projektów ocenionych pozytywnie.

Dofinansowaniem mogą zostać objęte wyłącznie projekty, które: zostały pozytywnie ocenione przez ekspertów zgodnie z kryteriami wyboru projektów oraz spełniają w zakresie projektów i wnioskodawców przesłanki zawarcia umowy o dofinansowanie określone w Regulaminie wyboru projektów, co potwierdza weryfikacja dokonana przez PARP.

"Umowy o dofinansowanie zostaną zawarte wyłącznie z tymi podmiotami, które przejdą pozytywnie weryfikację przekazanych dokumentów i przesłanek zawartych w § 9 Regulaminu wyboru projektów" - zaznaczono w oświadczeniu.

"Zarzuty formułowane przez Panów Posłów w przestrzeni publicznej na podstawie pobieżnych obserwacji i bez przeanalizowania całości dokumentacji programu i poszczególnych wniosków o nieprawidłowym przeprowadzeniu tego procesu są zatem nieuzasadnione i niesprawiedliwe, krzywdzące dla wszystkich osób zaangażowanych w realizację tego zadania, a także dla PARP" - napisano w oświadczeniu.

"PARP dementuje informację, że na wynik oceny danego projektu mogły mieć wpływ czynniki inne niż obowiązujące kryteria wyboru projektów" - podkreślono.

MP

Michał Szczerba i Dariusz Joński z KO. Fot. Twitter/@MichalSzczerba

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj8 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (8)

Inne tematy w dziale Polityka