White Horse - spożycie produktu wiąże się z ryzykiem dla zdrowia. Fot. Pixabay
White Horse - spożycie produktu wiąże się z ryzykiem dla zdrowia. Fot. Pixabay

Pilne ostrzeżenie przed preparatem na potencję. Służby badają sprawę

Redakcja Redakcja Zdrowie Obserwuj temat Obserwuj notkę 9
Główny Inspektorat Sanitarny wydał w ostrzeżenie dotyczące stwierdzenia niezadeklarowanej aktywnej farmakologicznie substancji w partii suplementu diety dla mężczyzn White Horse. Substancja ta nie może występować w żywności, w tym w suplementach diety, ze względu na jej działanie medyczne. Spożycie produktu wiąże się z ryzykiem dla zdrowia.

White Horse - spożycie produktu wiąże się z ryzykiem dla zdrowia

Chodzi o produkt White Horse – suplement diety o numerze partii: AA-06-2022 i dacie trwałości 05.2024. Producentem jest Kosmanela s.r.o., Kurzova 2222/16, 155 00 Stodulky (Praha 13), Czechy.

GIS przekazał w komunikacie, że w wyniku badań przeprowadzonych na zlecenie inspekcji w partii suplementu stwierdzono obecność syldenafilu - niezadeklarowanej aktywnej farmakologicznie substancji. Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej prowadzą postępowanie wyjaśniające sprawie. White Horse to suplement diety stworzony z myślą o mężczyznach, stosowany jest jako preparat na potencję.


Syldenafil dopiero od niedawna dostępny jest bez recepty

Syldenafil dopiero od niedawna dostępny jest bez recepty. Jest zalecany dorosłym mężczyznom na zaburzenia erekcji, gdy pacjent cierpi na brak możliwości osiągnięcia bądź utrzymania erekcji przez czas niezbędny do odbycia satysfakcjonującego stosunku płciowego. Tak, jak każdy lek, należy stosować go zgodnie z zaleceniami i rozważnie.

Nie powinny go przyjmować osoby z przeciwwskazaniami do aktywności seksualnej takimi, jak choroby układu sercowo-naczyniowego, w tym ciężka niewydolność serca, niestabilna dławica piersiowa, chorzy, którzy ostatnio przebyty udar lub zawał serca, z ciężką niewydolnością wątroby, hipotonią, czyli niedociśnieniem  (poniżej 90/60 u kobiet lub do 100/70 u mężczyzn, a także z przebytą utratę wzroku w jednym oku wskutek nietętniczej przedniej niedokrwiennej neuropatii nerwu wzrokowego i z dziedzicznymi zmianami degeneracyjnymi siatkówki. Uważać także powinni pacjenci przyjmujący równocześnie leki uwalniające tlenek azotu (np. azotynu amylu), jakichkolwiek z azotanów lub leki pobudzające cyklazę guanylową (np. riocyguat).

Suplementy diety stosować gdy to konieczne

Eksperci przypominają by suplementy diety stosować wtedy, kiedy jest to konieczne. Szczególną ostrożność przy stosowaniu suplementów diety powinny zachować osoby przyjmujące leki (np. w chorobach przewlekłych). Należą do nich m.in. osoby starsze, które ze względu na pogarszający się stan zdrowia częściej korzystają z określonego rodzaju leków. Także osoby planujące zabiegi chirurgiczne nie powinny stosować suplementów diety bez konsultacji z lekarzem, gdyż może to być przeszkodą do bezpiecznego wykonania niektórych zabiegów (np. wpływając na krzepliwość krwi).


Co dobre dla sąsiadki, dla Ciebie może być złe

Oprócz tego, suplementy diety zawierają czasami takie same substancje czynne co leki. Dlatego przyjmując bezwiednie obydwa rodzaje produktów, substancje te można przedawkować, co niekorzystnie wpłynie na stan zdrowia. Fakt, że suplement diety nie zaszkodził sąsiadce, nie oznacza, że nie zaszkodzi nam. Każdy z nas jest inny, inaczej może zareagować na pewne substancje. Stosowanie suplementów diety u dzieci, zwłaszcza poniżej 6 roku życia, bez wskazania lekarskiego może zaszkodzić rozwijającemu się organizmowi, czego objawy mogą ujawnić się w późniejszym okresie (np. nadmierna ilość witamin może blokować naturalny system odpornościowy).

Suplementy diety w postaci lizaków lub cukierków, mimo formy nadal pozostają suplementami ze wszystkimi tego konsekwencjami. Reklamy często sugerują niedobory np. wapnia u najmłodszych. Tymczasem bez odpowiednich badań nie możesz stwierdzić, czego rzeczywiście brakuje Twojemu dziecku i czy nie wystarczy wzbogacenie diety np. o produkty mleczne. Należy pamiętać, że suplementy diety są uzupełnieniem normalnej diety.

Tomasz Wypych

Źródło zdjęcia: White Horse - spożycie produktu wiąże się z ryzykiem dla zdrowia. Fot. Pixabay

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj9 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (9)

Inne tematy w dziale Rozmaitości