Bogusław Wołoszański. Fot. PAP/Radek Pietruszka. ; Karina Bosak. Fot. PAP/Marcin Obara
Bogusław Wołoszański. Fot. PAP/Radek Pietruszka. ; Karina Bosak. Fot. PAP/Marcin Obara

Nowi posłowie w Sejmie. Wołoszański chce zrobić porządek w mediach

Redakcja Redakcja Sejm i Senat Obserwuj temat Obserwuj notkę 19
W czwartek w Sejmie odbyło się uroczyste wręczenie nowym posłom zaświadczeń o wyborze. Wśród nich jest ponad 100 sejmowych debiutantów. W Sejmie X kadencji zasiądą między innymi m.in. prezydenccy ministrowie Marcin Przydacz i Paweł Szrot (PiS). Koalicja Obywatelska wprowadziła do Sejmu wieloletniego prezydenta Sopotu Jacka Karnowskiego i lidera AgroUnii Michała Kołodziejczaka oraz dziennikarza Bogusława Wołoszańskiego. Z kolei na Nowej Lewicy głośno o pośle Łukaszu Litewce, również sejmowym debiutancie. Po latach w sejmowych ławach znów usiądą Donald Tusk i Roman Giertych – tym razem jako bliscy polityczni współpracownicy.

Sejm X kadencji - ponad 100 nowych posłów i posłanek

W uroczystości w Sali Kolumnowej wzięli udział nowo wybrani posłowie Sejmu X kadencji, marszałkowie Sejmu i Senatu Elżbieta Witek oraz Tomasz Grodzki, szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak, przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak. Ponad sto osób to debiutanci. Polski Sejm liczy 460 posłów i posłanek.

Przypomnijmy, że w wyborach 15 października PiS zdobyło 194 mandaty, KO – 157; Trzecia Droga – 65; Nowa Lewica – 26; Konfederacja – 18. Ponad 100 osób w poselskich ławach zasiądzie po raz pierwszy.

Kim są sejmowi debiutanci, którzy w nowej kadencji powinni zabiegać o interesy Rzeczpospolitej?

Sejm X kadencji. Nowi posłowie PiS

PiS wprowadził do Sejmu między innymi prezydenckich ministrów. To Marcin Przydacz, szef Biura Polityki Międzynarodowej), Paweł Szrot, b. szef gabinetu prezydenta i Piotr Sałek, doradca prezydenta. 

- Jestem trochę dziwnym debiutantem, bo w Sejmie pracowałem już jako wicedyrektor Biura klubu Parlamentarnego przez siedem lat. Więc myślę, że dużo się uczyć nie będę musiał. Trudno powiedzieć czego się spodziewać, bo przed nami proces wyłonienia rządu, szukania większości i to jest teraz najważniejsze - powiedział Szrot. Chciałby w tej kadencji zajmować się prawem.

Po raz pierwszy w Sejmie zasiądzie dotychczasowy minister cyfryzacji Janusz Cieszyński, wiceszef MSZ Paweł Jabłoński oraz wiceminister aktywów państwowych Andrzej Śliwka.

Na tym nie koniec. Wśród nowych posłów PiS znajdą się wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski, szef Rządowego Centrum Legislacji Krzysztof Szczucki oraz szef biura gabinetu politycznego wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego Michał Moskal.

Szczucki w rozmowie z PAP przyznał, że przede wszystkim interesują go kwestie dotyczące legislacji. Bo, jak ocenił, "to istota prac sejmowych". "Legislacja, czyli poprawność i spójność projektów, które będą wpływały, ale też kontrola czy sprawy, które mogą być regulowane, w taki sposób, jaki zaproponował autor projektu" - wyjaśnił. "Jako poseł będę też uczestniczył w przygotowaniu poselskich projektów ustaw" - dodał.


Sejm X kadencji. Nowi posłowie KO

A kto jest debiutantem w Sejmie z list Koalicji Obywatelskiej? To choćby dotychczasowi senatorowie Marcin Bosacki i Robert Dowhan. A także wieloletni prezydent Sopotu Jacek Karnowski i lider AgroUnii Michał Kołodziejczak. Kolejni nowi posłowie i posłanki KO to marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Polak, były trener skoczków narciarskich Apoloniusz Tajner oraz historyk i dziennikarz Bogusław Wołoszański.

Na pytanie, jakimi sprawami chciałby się zajmować i w jakich komisjach zasiadać, Kołodziejczak odparł, że dla niego jest kilka zasadniczych spraw. "Na pewno sprawy rolnictwa, sprawy polskiej żywności i to jest numer jeden" - podkreślił. Dodał, że interesują go też sprawy dotyczące ochrony środowiska, transformacji energetycznej, ekologii, związków zawodowych i praw pracowniczych" - zaznaczył lider Agrounii.

Wołoszański powiedział PAP, że najbardziej interesuje go dział, w którym ma największe doświadczenie, czyli w mediach. "W tej chwili w tym dziale, czyli publicznym radiu i telewizji, po katastrofie, jaką dla tych mediów były rządy PiS-u jest bardzo dużo do zrobienia" - ocenił. Wyraził nadzieję, że przyda się do porządkowania mediów. Wołoszański zaproponował zmianę newsowych programów, bo - jego zdaniem - "nie były to programy newsowe, a tępa propaganda". "Poza tym bardzo żałuję, że zostały usunięte z telewizji i z radia, tak zwane programy poradnikowe, jakie czyniły życie ludzi łatwiejszym, one były niesłychanie popularne, czego dowodem jest Adam Słodowy" - powiedział. Te zmiany, według Wołoszańskiego wymagają "spotkań, dyskusji, wypracowania nowego modelu środków masowego przekazu".

W Sejmie zasiądzie także po raz pierwszy nauczyciel Marcin Józefaciuk. To on publicznie sprzeciwiał się wprowadzeniu podręcznika do HiT prof. Wojciecha Roszkowskiego. Często pojawiał się też w politycznym programie dla młodzieży w TVN.  Józefaciuk powiedział PAP, że Sejm jest niezwykle przytłaczającym miejscem. Na pytanie, jakie tematy chce w Sejmie podejmować i nad czym pracować, Józefaciuk odparł, że przede wszystkim jako nauczyciel chciałby uczestniczyć w komisji edukacji. Dodał, że interesowałaby go też komisja polityki społecznej i rodziny. "Ze względu na to, że chciałbym powalczyć o prawa osób mniejszości oraz osób z niepełnosprawnościami i osób w kryzysie bezdomności" - wyjaśnił.

Nowa posłanka KO to również córka łódzkiego biznesmena o dość kontrowersyjnym życiorysie, Aleksandra K. Wiśniewska.

Roman Giertych i Donald Tusk nie są debiutantami w Sejmie, ale dawno nie grzali poselskich ław. Roman Giertych startował w woj. świętokrzyskim z ostatniej pozycji na liście KO. W latach 2001–2007 był posłem na Sejm IV i V kadencji, a w latach 2006–2007 był wicepremierem i ministrem edukacji narodowej w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego.

Z kolei lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk jako „jedynka” Koalicji Obywatelskiej w Warszawie zdobył ponad 538 tys. głosów. Tusk był posłem na Sejm I, IV, V, VI i VII (lata 1991–1993 oraz 2001–2014). W latach 2007–2014 Tusk był premierem rządu PO-PSL, a w latach 2014–2019 przewodniczącym Rady Europejskiej.

Sejm X kadencji. Sejmowi debiutanci z Trzeciej Drogi

Również Trzecia Droga (PSL-Polska 2050) wprowadziła do Sejmu zupełnie nowych posłów. Najbardziej znani z nich to lider Polski 2050 - Szymon Hołownia i wiceszef tej formacji Michał Kobosko.

Michał Kobosko dopytywany, które komisje są w centrum jego zainteresowanie, wskazał, że te zgodne z jego doświadczaniem. Przypomniał, że po odejściu z branży medialnej przez sześć lat zajmował się tematyką międzynarodową. "Pracowałem w amerykańskim think-tanku, zajmowałem się kwestiami dotyczącymi Ukrainy i sprawami związanymi z geopolityką oraz bezpieczeństwem w naszym regionie. Ale przez większość mojej pracy w mediach byłem też redaktorem gospodarczym i interesuje mnie ten obszar. Wiem, że w sprawach gospodarczych będą się decydowały losy kraju" - dodał.

Najmłodszym posłem w Sejmie nowej kadencji będzie wybrany z listy Trzeciej Drogi 24-letni Adam Gomoła - ekonomista, rzecznik Polski 2050 w woj. opolskim. Chociaż nie był on najmłodszym kandydatem startującym w tegorocznych wyborach.


Sejm X kadencji. O tym nazwisku z Nowej Lewicy jest głośno

Wśród debiutantów, którzy dostali się do Sejmu z list Nowej Lewicy głośno jest o Łukaszu Litewce, który w okręgu sosnowieckim uzyskał najlepszy wynik - 40 579 głosów. To prawie dwa razy więcej niż współprzewodniczący Nowej Lewicy, dotychczasowy wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty, który dostał 22 332 głosy. Litewka jest znany z tego, że angażuje się w działalność charytatywną, co przełożyło się na głosy wyborców.

Także Konfederacja wprowadziła do Sejmu nowe twarze, wśród ich jest współprzewodniczący formacji Sławomir Mentzen, który w Warszawie zdobył ponad 100 tys. głosów. 

Sejm X kadencji. Nowe nazwiska w Sejmie z Konfederacji

Z listy Konfederacji w woj. lubelskim mandat zdobył szef sztabu ugrupowania, grafik Witold Tumanowicz. W podwarszawskim okręgu najwięcej głosów z listy Konfederacji uzyskała Karina Bosak startująca z drugiego miejsca (21 217 głosów) i teraz zasiądzie w ławach poselskich po raz pierwszy. Wygrana żony Krzysztofa Bosaka rozsierdziła Janusza Korwina-Mikke, który nie tylko stracił poselski mandat, ale narobił sobie znacznych kłopotów w Konfederacji.

Witold Tumanowicz w Sejmie chciałby kontynuować pracę posłów Konfederacji w komisji Samorządu Terytorialnego lub Komisji Energii i Klimatu. "Musimy jednak poczekać na to, jakie komisje zostaną powołane i ile miejsc w nich dostaniemy" - dodał. Jego zdaniem, "wręczenie zaświadczeń jest uroczystą procedurą potwierdzenia wyboru na posła - trochę jak inauguracja roku akademickiego na niezwykle wymagającej uczelni, gdzie oceny wystawiają nie wykładowcy a Polacy w wyborach".


KW

Źródło zdjęcia: Bogusław Wołoszański. Fot. PAP/Radek Pietruszka. ; Karina Bosak. Fot. PAP/Marcin Obara

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj19 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (19)

Inne tematy w dziale Polityka