Buda podpisał rozporządzenie przeciwdziałające zjawisku tzw. patodeweloperki
"Podpisałem (…) rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakimi powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie" – poinformował w czwartek minister rozwoju i technologii Waldemara Budy na konferencji prasowej, której tematem było podpisanie przez ministra rozporządzenia przeciwdziałającemu zjawisku tzw. patodeweloperki.
Buda przekazał, że przepisy mają wejść w kwietniu "tak, żeby nie zaskakiwać firm, które dzisiaj już projektują i mają w toku swoje projekty budowlane", jednak "wszystko, co będzie wymagało pozwolenia już od kwietnia będzie musiało być na tych (…) nowych przepisach".
Nowe zasady w budownictwie
Rozporządzenie zakłada m.in. zwiększenie do pięciu metrów odległości budynku mieszkalnego wielorodzinnego o wysokości ponad czterech kondygnacji od granicy działki. Dotąd odległość ta wynosiła minimum trzy metry w przypadku ścian bez okien lub drzwi, a w przypadku ścian z oknami lub drzwiami – cztery metry.
Zgodnie z projektem, lokal użytkowy w nowo projektowanych budynkach powinien mieć powierzchnię użytkową nie mniejszą niż 25 m kw. Możliwe będzie wykonanie lokalu o mniejszej powierzchni pod warunkiem, że lokal znajduje się na pierwszej lub drugiej kondygnacji nadziemnej budynku i jest do niego bezpośredni dostęp z zewnątrz budynku.
Założono też wprowadzenie wymagania w zakresie odpowiednich przegród pomiędzy balkonami. Zgodnie z nową regulacją w budynku mieszkalnym wielorodzinnym w przypadku wykonania więcej niż jednego balkonu na jednej płycie balkonowej należy zastosować przegrodę o wysokości co najmniej 2,2 m oraz szerokość odpowiadającą co najmniej szerokości balkonu, a w przypadku gdy balkon ma szerokość równą lub większą niż 2 m – minimum 2 m. Przegroda powinna się też charakteryzować odpowiednią przepuszczalnością światła. Powinna ona wynosić minimalnie 30 proc., maksymalnie 50 proc., dzięki czemu, w ocenie projektodawcy, taka przyciemniona przegroda da poczucie odizolowania od sąsiadów.
MP
Minister Buda podpisał rozporządzenie przeciwdziałające zjawisku tzw. patodeweloperki. Fot. PAP/Tomasz Gzell
Czytaj dalej:
Komentarze
Pokaż komentarze (13)