Lista leków refundowanych. Te zmiany wprowadzają niepokój u pacjentów

Redakcja Redakcja Zdrowie Obserwuj temat Obserwuj notkę 7
Ministerstwo Zdrowia opublikowało obwieszczenie w sprawie listy leków refundowanych, obowiązującej od 1 listopada 2023 roku. Jeszcze nie weszła w życie, a już wywołała niepokój.

Co z cukrzykami i chorymi na raka prostaty?

Po ogłoszeniu listy okazało się, że nie będą refundowane dwa ważne leki stosowane w leczeniu cukrzycy, donosowa szczepionka przeciwko grypie i lek stosowany w leczeniu raka prostaty. Na nowej liście refundacyjnej zabraknie stosowanych w leczeniu cukrzycy dapagliflozyny i kanagliflozyny.

Flozyny to leki najnowszej generacji, które przynoszą nieosiągalne wcześniej sukcesy w leczeniu cukrzycy typu 2. Obniżają poziom cukru we krwi poprzez zwiększenie wydalania glukozy wraz z moczem, tzw. cukromoczem. Kolejne badania wykazaly i potwierdziły ich skuteczność w kontrolowaniu ciśnienia tętniczego, zaburzeń lipidowych, w leczeniu przewlekłej choroby nerek oraz niewydolności serca.

Chodzi o leki: Forxiga, dapagliflozinum, 10 mg, tabl. powl., 30 tabl., podmiot odpowiedzialny AstraZeneca AB, Invokana, canagliflozinum, 100 mg, tabl. powl., 30 tabl., podmiot odpowiedzialny Janssen- Cilag International NV.

W przypadku pierwszego leku podmiot odpowiedzialny AstraZeneca AB nie złożył wniosków o kontynuację refundacji na kolejny okres obowiązywania ww. leku. Natomiast złożony przez Janssen-Cilag International NV wniosek o kontynuację refundacji leku nie spełniał warunków określonych przepisami o refundacji leków. Usunięcie tych medykamentów z listy oznacza jednocześnie, że nie będą one dostępne na liście bezpłatnych leków dla seniorów 65 +.  


Czego brakuje na liście leków refundowanych

W wykazie leków refundowanych pozostała na razie trzecia z flozyn - empagliflozynę, która jednak nie jest w stanie zastąpić wycofane z refundacji leki, bo np. usunięta z listy dapagliflozyna była jedyną flozyną refundowaną dla pacjentów z przewlekłą chorobą nerek, która pozwała m.in. na odsunięcie w czasie dializoterapii. Wypadnięcie tych leków z refundacji wywołało duży niepokój wśród chorych. Polskie Stowarzyszenie Diabetyków na stronie mojacukrzyca.org opublikowało zdjęcia leków, które straciły refundację z adnotacją „Alert!” oraz oświadczenie, w którym pisze m.in. „że taka sytuacja jest rzadko spotykana, dlatego należy się do niej przygotować.

Jak podkreślają lekarze, kluczowe dla pacjentów jest zachowanie ciągłości leczenia. Aby móc z niego skorzystać na dotychczasowych zasadach, należy udać się do swojego lekarza w celu otrzymania recepty na dodatkowe opakowania leków. Leki te nie będą również dostępne na liście bezpłatnych leków dla seniorów 65+. Leki Forxiga i Invokana powinny zostać wykupione do 31 października br. Takie działanie umożliwi zakup leków w dotychczasowej cenie określonej refundacją.

- Jako Polskie Stowarzyszenie Diabetyków zwróciliśmy się do producenta z prośbą o informację dotyczącą kosztu zakupu leków w czasie przejściowym. Wiemy że osoby, które nie zdążą wykupić leku w ramach refundacji, będą miały gwarancję ceny maksymalnej na poziomie 54,00 zł za opakowanie dapagliflozyny. Bardzo liczymy także na dobrą wolę zarówno Ministerstwa Zdrowia, jak i producenta, aby od stycznia pacjent mógł być leczony nowoczesnymi flozynami ponownie w ramach refundacji - poinformowała prezes zarządu Głównego PSD Anna Śliwińska. 


Szczepionka przeciw grypie w aerozolu

Od 1 listopada nie będzie również refundowana Fluenz Tetra, szczepionka przeciw grypie w postaci aerozolu donosowego. Dotychczas była refundowana w zapobieganiu grypie u dzieci w wieku od ukończonego 24 miesiąca życia do ukończonego 60 miesiąca życia oraz zapobieganiu grypie u dzieci i młodzieży w wieku od ukończonego 60 miesiąca życia do ukończonego 18 roku życia.

Producent AstraZeneca AB, nie złożył wniosków o kontynuację refundacji na kolejny okres. Refundację traci też lek Xofigo(radium dichloridum Ra223) refundowany dotychczas w programie lekowym „B.56. leczenie chorych na raka gruczołu krokowego (icd-10: c61)”. Podmiot odpowiedzialny Bayer sp. z o.o. nie spełnił ustawowego warunku o refundacji odnośnie konieczności obniżenia urzędowej ceny zbytu o 25 proc. w związku z upływem okresu wyłączności rynkowej dla tego preparatu. Jednak firma deklaruje złożenie wniosku do Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w celu finansowania Xofigo zapewniającego kontynuację leczenia dla pacjentów, którzy rozpoczęli terapię tym preparatem w ramach programu lekowego. Są też dobre wiadomości związane z nową listą leków, bo trafiło na nią 145 nowych cząsteczek lub nowych wskazań.  


Fot. Chory na cukrzycę/Pixabay

Tomasz Wypych

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj7 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (7)

Inne tematy w dziale Rozmaitości