TVP
TVP

Niektórzy widzowie stracą dostęp do TVP. Duże zmiany w nadawaniu

Redakcja Redakcja Media Obserwuj temat Obserwuj notkę 25
Część telewidzów może stracić dostęp do kanałów Telewizji Polskiej. Czy to efekt politycznych przepychanek? Uspokajamy - powód jest inny. Multipleks naziemny z głównymi kanałami Telewizji Polskiej ma po prostu obowiązek przejść na nowy standard nadawania. Decyzja i tak została przesunięta o kilka miesięcy.

TVP zniknie z naszych telewizorów? Wszystko przez tę decyzję

Z czego wynika całe zamieszanie? Multipleks naziemny z głównymi kanałami Telewizji Polskiej musi przejść na nowy standard DVB-T2 z kodekiem HEVC do końca roku 2023. Do tej pory nadawał w starym standardzie DVB-T. Zmiany miały zostać wprowadzone do połowy 2022 roku, ale z powodu wojny na Ukrainie władze zdecydowały się na wydłużenie tego terminu. W ramach multipleksu MUX-3 widzowie mieli dostęp do takich kanałów jak TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Sport i TVP Historia.

Okazuje się, że użytkownicy ze starszymi telewizorami i tunerami mogą niedługo stracić dostęp także do tych kanałów. Telewizja Polska potwierdziła zamiar migracji do DVB-T2. - Zgodnie z obowiązującą decyzją rezerwacyjną dla MUX-3 „zmiana systemu emisji z DVB-T/AVC na DVB-T2/HEVC nastąpi nie później niż do dnia 1 stycznia 2024 roku. Telewizja Polska opracowuje założenia ogólnopolskiej kampanii informacyjnej w mediach. O szczegółach będziemy informować na bieżąco - zapewniało w zeszłym tygodniu Wirtualnemedia.pl Centrum Informacji TVP.

Oficjalnych informacji dotyczących kampanii i daty migracji wciąż brak.

Jak informuje "Super Express", migracja na DVB-T2/HEVC ma zostać przeprowadzona stopniowo w całej Polsce i ma trwać nie dłużej niż tydzień. TVP dąży do tego, by cały proces zakończyć przed okresem świąt Bożego Narodzenia i Nowym Rokiem, kiedy wiele osób jest na urlopach. Przeprowadzenie tej operacji będzie wymagać współpracy m.in. z inżynierami Emitela, operatorem multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej. Wszystko może się zacząć już pod koniec listopada.

Jak oglądać dalej TVP? Trzeba wymienić sprzęt

Standard DVB-T2 poprawi  na pewno jakość HD w kanałach, ale kłopoty z dostępem do telewizji publicznej mogą dotyczyć nawet pół miliona Polek i Polaków. Co zrobić, żeby mieć ciągły dostęp do wspomnianych wcześniej kanałów? Dostosować swoje sprzęty do nowego standardu, czyli wymienić sprzęt na kompatybilny ze standardem DVB-T2/HEVC.

Polacy będą to musieli zrobić na własną rękę. O ile przy poprzednich zmianach, gdy na DVB-T2/HEVC przeszły: MUX-1 (Eska TV, Polo TV, TTV, Antena HD, TV Trwam, Stopklatka, Fokus TV), MUX-2 (Polsat, Super Polsat, TV4, TV6, TVN, TVN7, TV Puls i Puls 2) i MUX-4 (Wydarzenia 24). była prowadzona kampania informacyjna oraz program dopłat.

Do końca 2022 roku można było skorzystać z rządowego dofinansowania na dekoder (100 zł) lub telewizor (250 zł). Większość wnioskujących wybrało pierwszą opcję. W sumie dopłaty przyznano ponad 610 tys. osobom korzystającym z naziemnej telewizji cyfrowej - informują Wirtualnemedia.pl. W przypadku MUX-3 takiej opcji nie będzie.

- Na ten moment nie jest planowane uruchomienie programu dopłat do dekodera/telewizora zgodnego z DVB-T2/HEVC - informuje Wirtualnemedia.pl resort cyfryzacji.

MB

Fot. Telewizja Polska. Źródło: TVP

Czytaj dalej:


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj25 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (25)

Inne tematy w dziale Kultura