Michał Kołodziejczak, lider Agrounii i przyszły poseł z ramienia Koalicji Obywatelskiej. sfotografował się na warszawskim Żoliborzu, jak klęczy przed grobem bł. księdza Jerzego Popiełuszki - "kapelana Solidarności". Internauci zarzucili mu hipokryzję.
Kołodziejczak znów klęczy przy grobie
Kołodziejczak opublikował w mediach społecznościowych zdjęcie opatrzone następującym komentarzem. "Byłem dziś na warszawskim Żoliborzu na grobie ks. Jerzego Popiełuszki w rocznicę śmierci kapelana Polaków, wszystkich ludzi ciężkiej pracy. Był synem tego ludu i tym co w nim najlepsze".
Internauci, zarówno na platformie X, jak i na Facebooku, w większości zareagowali oburzeniem i zarzucili liderowi Agrounii hipokryzję, twierdząc, że postępuje wbrew ideom, które głosił błogosławiony duchowny. Po drugie, brata się z Platformą Obywatelską, która wspiera się KOD-em, w którego szeregach jest wielu esbeków, w tym jeden z sądzonych w procesie po śmierci duchownego Grzegorz Piotrowski vel Grzegorz Pietrzak. Po trzecie, PO chce przywrócenia tzw. komunistycznych emerytur, które zlikwidował PiS.
Kołodziejczak uzyskał mandat do Sejmu kandydując z pierwszego miejsca listy Koalicji Obywatelskiej w Koninie. Otrzymał tam najwięcej - 44 062 głosów.
Wobec lidera Agrounii padły również zarzuty o lans na grobach, bowiem kilka miesięcy temu Kołodziejczak pokazywał w mediach społecznościowych, jak klęczy przed grobem działacza Samoobrony Andrzeja Leppera.
Obchody rocznicy męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki
O godz. 18.00 z udziałem przedstawicieli Sejmu, w 39. rocznicę śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki, w kościele św. Stanisława Kostki odprawiona została dziś uroczysta msza św. w intencji kanonizacji duchownego. Przed eucharystią, przy grobie bł. ks. Jerzego Popiełuszki odbyła się ceremonia złożenia wieńców i zapalenia zniczy.
Do słów zamordowanego kapłana nawiązał dziś premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystych obrad XXXI Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność” w Spale. "Solidarność to jedność serc, umysłów i rąk - zjednoczonych i zakorzenionych w ideałach, które zdolne są przemieniać świat. Te słowa ks. Jerzego Popiełuszki muszą być dla nas drogowskazem - powiedział.
Ks. Jerzy Popiełuszko - kapłan "Solidarności"
19 października mija 39. rocznica męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Po powstaniu 'Solidarności" stał się jej duchowym przywódcą. Był duszpasterzem krajowym ludzi pracy oraz służby zdrowia. W czasie mszy za Ojczyznę stawał w obronie prześladowanych przez władze PRL. Apelował do rodaków, aby nie sprzedawali swoich ideałów za miskę soczewicy czy kupcząc swoim bratem. Jego liturgie stały się symbolem i manifestacją wolności. Wygłaszane w czasie eucharystii homilie były kolportowane na terenie całej Polski. Trafiały one m.in. do więzień, gdzie czytali je internowani przywódcy zdelegalizowanej Solidarności. Władze PRL zarzucały ks. Popiełuszce tworzenie seansów nienawiści, organizowanie wieców politycznych i bezprawne gromadzenie tłumów.
19 października 1984 roku został zatrzymany przez funkcjonariuszy IV departamentu MSW, zajmującego się zwalczaniem Kościoła katolickiego, brutalnie pobity i zamordowany. Jego ciało wrzucono do Wisły na wysokości tamy we Włocławku.
Pogrzeb bł. ks. Jerzego odbył się 3 listopada 1984 r. i zgromadził około miliona osób. Parafia św. Stanisława Kostki jest głównym miejscem kultu duszpasterza ludzi pracy. Od 1984 r. grób męczennika odwiedziło ponad 23 mln wiernych, w tym kardynałowie, biskupi, prezydenci i przedstawiciele świata kultury.
Papież Benedykt XVI 6 czerwca 2010 r. zaliczył ks. Jerzego Popiełuszkę do grona błogosławionych, a papież Franciszek w 2014 r. ustanowił go patronem "Solidarności".
ja
Na zdjęciu Michał Kołodziejczak przed grobem ks. Jerzego Popiełuszki, fot. Facebook
Inne tematy w dziale Kultura