Referendum ws. wieku emerytalnego, prywatyzacji, imigrantów i zapory na granicy miało frekwencję na poziomie 40,91 proc. Wynik jest zatem niewiążący.
Wraz z wyborami parlamentarnymi 15 października odbyło się ogólnokrajowe referendum. Polacy odpowiadali w nim na cztery pytania.
Wyniki referendum w odpowiedziach
Na pytanie 1. "Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki", odpowiedzi "nie" udzieliło - 96,49 proc. głosujących, odpowiedzi "tak" - 3,51 proc.
Na pytanie 2. "Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?", odpowiedzi "nie" udzieliło - 94,61 proc. głosujących, odpowiedzi "tak" - 5,39 proc.
Na pytanie 3. "Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?", odpowiedzi "nie" udzieliło - 96,04 proc. głosujących, odpowiedzi "tak" - 3,96 proc.
Na pytanie 4. "Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?", odpowiedzi "nie" udzieliło - 96,79 proc. głosujących, odpowiedzi "tak" - 3,21 proc.
Frekwencja nieco gorsza od referendum ws. konstytucji
Zgodnie z przepisami, wynik referendum jest wiążący, jeśli wzięła w nim udział więcej niż połowa osób uprawnionych do głosowania.
PiS nie może mówić o sukcesie w referendum, natomiast w III RP wyższą frekwencję w jednym dniu głosowania miało tylko to, dotyczące konstytucji z 1997 r. Wówczas do urn udało się 42,86 proc. uprawnionych Polaków, ale nie było progu 50 proc. + 1.
Fot. Referendum 15 października/PAP
GW
Inne tematy w dziale Polityka