Zarówno mały (SMR), jak i duży atom – Jesteśmy gotowi oferować finansowanie energetyki jądrowej – powiedziała PAP szefowa programu Bezpieczeństwo strategiczne w Banku Gospodarstwa Krajowego Joanna Smolik. Pula środków przeznaczonych na ten cel nie jest jeszcze znana.
Dyrektor programu Bezpieczeństwo strategiczne w Banku Gospodarstwa Krajowego zaznaczyła, że apetyt BGK na finansowanie tej branży wynika z bieżącej analizy potrzeb rynkowych oraz oceny ryzyka branżowego.
– Oczywiście bank ma też formalne ograniczenia, jak np. wysokość kapitałów własnych, niemniej jednak kwoty, które może zaangażować, są znaczące – Powiedziała Joanna Smolik. W jej ocenie udział BGK stanowi dla inwestorów czynnik komfortu a dla komercyjnych instytucji finansowych, udział w projekcie lokalnego banku rozwoju potwierdza strategiczny charakter projektu oraz pozytywnie świadczy o jego zdolności kredytowej.
Mały czy duży atom?
BGK poinformował, że jest gotów współpracować zarówno przy budowie SMR-ów, czyli małych reaktorów o mocy do 300 MW, jak i dużej elektrowni atomowej w Polsce.
– Jako instytucja powołana do wspierania polskiej gospodarki, BGK jest gotowy oferować całą gamę instrumentów finansowych służących realizacji projektu, w tym finansowanie inwestycyjne, bieżące oraz instrumenty takie jak gwarancja" - powiedziała. "Jako bank rozwoju chcielibyśmy w takich projektach zaistnieć, nie wypierając jednak banków komercyjnych – Powiedziała Polskiej Agencji Prasowej Joanna Smolik z BGK.
Zastrzegła, że BGK stara się być bankiem domykającym finansowanie, a nie głównym finansującym. Polski Bank Rozwoju jest też otwarty na współpracę z bankami komercyjnymi w zakresie struktur risk sharing. BGK ma doświadczenie w realizacji dużych projektów infrastrukturalnych, w tym energetycznych.
Jakie podmioty budują w Polsce atom?
Przedstawicielka BGK zaznaczyła, że każdy projekt, w którym uczestniczy BGK, podlega ocenie pod kątem zdolności kredytowej, a ponadto, co jest istotne w przypadku np. SMR-ów, musi wykazać się wydolnością technologiczną.
– Czekamy na pierwsze oddane do użytkowania instalacje, ponieważ na bazie postępów w ich realizacji będziemy przeprowadzać ocenę projektów realizowanych w Polsce – mówiła Smolik. Zaznaczyła też, że efektem realizacji zarówno SMR-ów, jak i dużych bloków jądrowych, ma być nie tylko dekarbonizacja energetyki, ale też eliminacja ubóstwa energetycznego oraz utrzymanie długoterminowej konkurencyjności polskiej gospodarki, dzięki zapewnieniu stałego dostępu do taniej i zielonej energii elektrycznej dla odbiorców indywidualnych, przemysłu oraz transportu.
Od początku 2022 r. finansowanie projektów z obszaru Bezpieczeństwo strategiczne w BGK wyniosło blisko 130 mld zł.
Inne tematy w dziale Gospodarka