Poznaliśmy wstępne wyniki wyborów parlamentarnych. Z sondażu Exit Poll dla pracowni IPSOS wynika, że niekwestionowanym zwycięzcą jest Zjednoczona Prawica, ale wiele wskazuje na to, że partia Jarosława Kaczyńskiego będzie potrzebować koalicjanta. Frekwencja wyniosła prawie 73 proc. co jest historycznym rekordem.
PiS wygrywa wybory parlamentarne. Nie będzie rządzić samodzielnie
Z sondażowych danych Exit Poll wynika, że wybory wygrała Zjednoczona Prawica. Partia ta uzyskała 36,8 proc. głosów. Na drugim miejscu znalazła się Koalicja Obywatelska, na którą zagłosowało 31,6proc. uprawnionych.
Do Sejmu z niezłym wynikiem wejdzie Trzecia Droga ( 13proc.) i Nowa Lewica ( 8,6 proc.)
Zaskoczeniem jest słaby wynik Konfederacji. Partia Sławomira Mentzena uzyskała ledwie 6,2proc. poparcia i aż do ogłoszenia oficjalnych wyników będzie drżeć o przekroczenie progu wyborczego.
Zaznaczmy, że są to wyniki sondaży Exit Poll. Komentatorzy ostrzegają, że z powodu rekordowej frekwencji dane te mogą być niedokładne. Oficjalne wyniki wyborów poznamy w poniedziałek lub najpóźniej we wtorek.
Z wyliczeń sondażu Exit Poll wynika, że tzw. opozycja demokratyczna może liczyć na większość w Sejmie. Według badania KO, Trzecia Droga i Lewica uzyskały łącznie 248 mandatów w nowym Sejmie.
Dwa ugrupowania pod progiem wyborczym
Nie wszystkie komitety, które startowały w wyborach przekroczyły próg 5 proc. głosów. Do Sejmu nie dostanie się z pewnością ugrupowanie Bezpartyjni Samorządowcy, którzy uzyskali wynik 2,4 proc. Komitet ten ma jeszcze szansę na otrzymywanie partyjnych subwencji z budżetu jeśli ostatecznie otrzyma minimum 3 proc. głosów.
Mocno poniżej progu uplasowała się Polska Jest Jedna. Ugrupowanie to otrzymało poparcie w okolicach 1 proc.
Referendum na "cztery razy nie". Ale co z frekwencją?
Frekwencja w referendum wyniosła 40 proc., co powoduje, że wynik referendum nie jest wiążący - wynika z sondażu Ipsos.
Na pytanie: "Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?" 97,5 proc. odpowiedziało "nie", a 2,5 proc. - "tak".
Na kolejne pytanie: "Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?" 96 proc. odpowiedziało "nie", a 4 proc. - "tak".
Na pytanie: "Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?" 97,8 proc. odpowiedziało "nie", a 2,2 proc. - "tak".
Na ostatnie pytanie: "Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?" 98,6 proc. odpowiedziało "nie", a 1,4 proc. - "tak"
MB
Fot. Pilne/Salon24
Czytaj dalej:
Inne tematy w dziale Polityka