Kolejka do lokalu wyborczego. Fot. PAP/Adam Warżawa
Kolejka do lokalu wyborczego. Fot. PAP/Adam Warżawa

Aplikacja mObywatel ma problemy. Do lokalu wyborczego warto zabrać tradycyjny dowód

Redakcja Redakcja Wybory Obserwuj temat Obserwuj notkę 0
W sieci pojawiają się informacje, że aplikacja mObywatel, gdzie znajduje się dowód osobisty, ma problemy techniczne. W związku z tym, by mieć pewność, że oddamy głos, warto zabrać ze sobą tradycyjny dowód.

mObywatel ma awarię

Od tych wyborów po raz pierwszy możemy potwierdzić swoją tożsamość za pomocą aplikacji mObywatel. Pojawiają się jednak informacje, że aplikacja ma awarię i nie można się do niej zalogować. 

Jeśli nie weźmiemy ze sobą tradycyjnego dowodu, jest jeszcze szansa na okazanie go offline. "Przy dużym obciążeniu aplikacji mObywatel, istnieje możliwość okazania dokumentu offline. Aby otworzyć mDowód w wersji offline, należy - zamiast ponownej próby logowania - wybrać opcję +Przejdź do aplikacji+" – informuje Centralny Ośrodek Informatyki. 


Aby jednak uniknąć niepotrzebnego stresu, warto do lokalu wyborczego zabrać ze sobą fizyczny dowód tożsamości ze zdjęciem.

Polacy chętnie głosują 

Państwowa Komisja Wyborcza podała, że frekwencja w wyborach parlamentarnych na godzinę 12:00 wyniosła 22,59 proc. Cztery lata temu w wyborach do Parlamentu frekwencja na godz. 12 wyniosła 18,14 proc.

Do lokalu wyborczego trzeba wziąć dokument tożsamości; dokument pozwoli na znalezienie wyborcy w spisie i dopuścić go do głosowania. Jeśli zaś wyborca będzie korzystał z zaświadczenia o prawie do głosowania, komisja dopisze go do spisu wyborców.

W lokalach wyborczych na wyborców będą czekały trzy jednostronicowe karty do głosowania. Na jednej karcie znajdą się listy kandydatów do Sejmu zarejestrowanych w danym okręgu wyborczym (w kolejności zgodnej z wylosowanymi numerami). Druga karta będzie zawierała nazwiska kandydatów do Senatu. Trzecia karta będzie zawierała cztery pytania referendalne. Na dole każdej karty znajdzie się informacja o sposobie głosowania.

Aby oddać ważny głos, należy wpisać znak X w kratkę znajdującą się po lewej stronie nazwiska wybranego kandydata. Za nieważny uznaje się głos, gdy wyborca w żadnej z kratek nie postawi znaku X lub zagłosuje na więcej niż jedną osobę. Z kolei w referendum ogólnokrajowym na każde z pytań będzie można udzielić tylko jednej odpowiedzi: TAK lub NIE. 

MP

Kolejka do lokalu wyborczego. Fot. PAP/Adam Warżawa

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj Obserwuj notkę

Inne tematy w dziale Polityka