Państwowa Komisja Wyborcza podała frekwencję w wyborach parlamentarnych na godzinę 12:00. Wyniosła ona 22,59 proc. W 2019 roku o tej porze frekwencja wynosiła 18,24 proc.
Bardzo wysoka frekwencja
Frekwencja wyborcza na godz. 12 wyniosła 22,59 proc. – podała Państwowa Komisja Wyborcza. Cztery lata temu w wyborach do Parlamentu frekwencja na godz. 12 wyniosła 18,14 proc.
- Jeżeli chodzi o zbiorcze informacje w wybranych miastach, to są najczęściej miasta wojewódzkie - precyzował szef PKW.
- Najwyższa frekwencja w tej chwili na godz. 12 to jest Białystok - 26,54 proc - podkreślił. Podał, że na drugim miejscu jest Warszawa - 25,34 proc., na trzecim jest Szczecin z frekwencją - 25,03 proc. Najniższa frekwencja była w Gdańsku - 17,53 proc., Lublinie - 22,84 proc. i Rzeszowie - 22,99 proc.
W stosunku do liczby uprawnionych do głosowania najwięcej wyborców wzięło udział w głosowaniu w miejscowości Krynica Morska (powiat nowodworski, woj. pomorskie) - 52,98 proc.
Natomiast w stosunku do liczby uprawnionych najmniej wyborców wzięło udział w głosowaniu w gminie Pawłów (powiat starachowicki, woj. świętokrzyskie) – 12,20 proc. - przekazał przewodniczący PKW. Kolejna konferencja prasowa PKW zaplanowana jest na godz. 18.30.
Analityk polityczny i socjolog Marcin Palade przedstawił, jak wygląda frekwencja w miastach i na wsiach.
Prezydent: informacje o frekwencji są bardzo optymistyczne
Prezydent Andrzej Duda, który głosował w Krakowie, po wyjściu z lokalu wyborczego dziękował wszystkim, którzy zdecydowali się w niedzielę pójść do urn i zagłosować.
– Bardzo proszę iść gremialnie do głosowania, wiem, że jak do tej pory informacje o frekwencji są bardzo optymistyczne, że ta frekwencja jest wysoka, bardzo się z tego cieszę – powiedział prezydent.
– Zawsze powtarzam, że wysoka frekwencja daje władzom RP silną legitymację do tego, by wykonywać swój mandat, więc jest to bardzo istotne. Poza tym wysoka frekwencja też pokazuje, że odpowiedzialnie podchodzimy do sprawy rządzenia naszym krajem, do kwestii naszej przyszłości, także naszych dzieci – dodał Andrzej Duda.
W niedzielę o godz. 7 rano rozpoczęło się głosowanie w wyborach parlamentarnych - w których Polacy wybierają 460 posłów i 100 senatorów - oraz referendum ogólnokrajowe.
Do zakończenia głosowania o godz. 21 trwa cisza wyborcza i referendalna.
MP
Wybory parlamentarne. Fot. PAP/Rafał Guz
Czytaj dalej:
Inne tematy w dziale Polityka