Tarczyca jest jednym z gruczołów dokrewnych. Znajduje się w przedniej części szyi, pomiędzy krtanią a tchawicą. Składa się z dwóch płatów połączonych cieśnią, a kształtem przypomina motyla. Uczestniczy w metabolizmie białek i
tłuszczów, jednocześnie wpływa na gospodarkę węglowodanową i tempo przemiany materii. Gruczoł odpowiada też za mocne kości i prawidłową pracę układu nerwowego. Sprawdź, jakie badania warto wykonać w kierunku chorób tarczycy!
Jak często powinno się robić badania na tarczycę?
Badania krwi pod kątem oceny pracy tarczycy warto wykonać przynajmniej raz w roku, z kolei na USG tarczycy wystarczy umówić się raz na 2 lata, chyba że lekarz zaleci inaczej. W ten sposób można wykryć chorobę we wczesnym stadium i wdrożyć leczenie, co zmniejsza ryzyko wystąpienia groźnych powikłań. Początkowo niedoczynność i nadczynność tarczycy mogą nie dawać żadnych objawów, dlatego tak ważna jest profilaktyka. Poziom TSH i hormonów tarczycy powinny też sprawdzić kobiety, które starają się o dziecko. Zaburzenia hormonalne mogą bowiem utrudniać zajście w ciążę.
Jakie objawy powinny nas skłonić do wykonania badań?
Nie zwlekajmy z wykonaniem badań, gdy dokuczają nam dolegliwości, sugerujące nieprawidłową pracę gruczołu. Do najczęstszych objawów nadczynności tarczycy zalicza się: nadpotliwość, wytrzeszcz oczu, nagłą utratę masy ciała, bezsenność, przewlekłe zmęczenie. Może również pojawić się kołatanie serca, drżenie rąk, uczucie gorąca i drażliwość.
Na niedoczynność tarczycy mogą wskazywać:
- nadmierna senność,
- uczucie zmęczenia,
- zaparcia,
- przybieranie na wadze,
- zwiększona wrażliwość na zimno,
- bóle mięśni i stawów,
- obniżony nastrój,
- obrzęki podskórne,
- zawroty głowy,
- zaburzenia miesiączkowania.
Jakie zrobić badania na tarczycę?
Zastanawiasz się, jak sprawdzić pracę tarczycy? W pierwszej kolejności powinieneś zbadać poziom:
- Hormonu tyreotropowego (TSH) – norma to 0,23–4,0 µU/ml, obniżone stężenie wskazuje na nadczynność tarczycy, natomiast podwyższony poziom sugeruje niedoczynność tarczycy,
- trójjodotyroniny (T3) – prawidłowy wynik mieści się w granicach 1,5–4 ng/L (2,25–6 pmol/L),
- tyroksyny (FT4) – wynik powinien mieścić się w przedziale 8–20 ng/L (10–25 pmol/L).
Jeśli lekarz podejrzewa u pacjenta chorobę Hashimoto lub Gravesa-Basedowa, zleci oznaczenie poziomu przeciwciał przeciwko tyreoglobulinie (anty-TG) i peroksydazie tarczycowej (anty-TPO).
Badania tarczycy – jak się przygotować?
Nie jest wymagane bycie na czczo, należy natomiast pamiętać, aby do punktu pobrań zgłosić się w godzinach porannych. Na badania warto przyjść wyspanym i zrelaksowanym, dzięki czemu nie zakłócimy wyników. Do oznaczenia TSH, hormonów tarczycy i przeciwciał potrzebna będzie próbka krwi, pobrana z żyły łokciowej. Więcej informacji na temat pakietu tarczycowego znajdziesz na stronie internetowej:
https://diag.pl/sklep/pakiety/e-pakiet-tarczycowy-rozszerzony/.
USG tarczycy – wskazania
USG tarczycy zwykle wykonuje się wtedy, gdy badania laboratoryjne wykażą jakieś nieprawidłowości. Lekarz może je również zlecić, gdy wyczuje guzek podczas badania palpacyjnego. Jednym ze wskazań jest występowanie chorób tarczycy w rodzinie Pacjenta. Podczas USG specjalista ocenia wielkość, położenie i pracę gruczołu. Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania. Wystarczy zdjąć biżuterię, aby odsłonić szyję. USG jest bezbolesne, trwa około 10 minut, a wyniki otrzymujemy od razu.
Inne tematy w dziale Rozmaitości