n/z: Kolejka do apteki na ulicy Święty Marcin w Poznaniu. fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk
n/z: Kolejka do apteki na ulicy Święty Marcin w Poznaniu. fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Pilny komunikat służb. Sfałszowano lek, który zażywają miliony Polaków

Redakcja Redakcja Zdrowie Obserwuj temat Obserwuj notkę 19
Główny Inspektora Farmaceutyczny wydał pilny komunikat o wstrzymaniu w obrocie leku Ozempic. Przyczyną jest ujawnienie kilku sfałszowanych serii produktu.

Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał pilny komunikat o wstrzymaniu w obrocie leku Ozempic

W najnowszej decyzji inspektoratu GIF stwierdza, iż: wycofuje z obrotu Ozempic 1mg, roztwór do wstrzykiwań we wstrzykiwaczu; 3 wstrzykiwacze 3 ml + 12 igieł numer serii: MP5E511, termin ważności: 07/2025 w zakresie opakowań opatrzonych numerem seryjnym (SN): 1946483405690 oraz zakazuje wprowadzania go do obrotu na terenie całego kraju, podobnie jak leków:

z numerem serii NP5G866, termin ważności: 12/2025 w zakresie opakowań opatrzonych numerem seryjnym (SN): 1946483405690,

z numerem serii: NP5G866, termin ważności: 12/2025 w zakresie opakowań opatrzonych numerem seryjnym (SN): 1031002838555

Jak uzasadnia GIF, w dniach 5 i 10 października 2023 r.  wpłynęły dwie informacje o sfałszowaniu produktu leczniczego, które dotyczyły leku Ozempic. Zgłoszenia mówiły o dwóch seriach  produktu (o numerach MP5E511, NP.5G866).


Sfałszowano lek Ozempic. Producent potwierdził sfałszowanie

Opakowania jednostkowe wskazanego powyżej produktu leczniczego zidentyfikowane jako sfałszowane zostały ujawnione w legalnym łańcuchu dostaw w Wielkiej Brytanii oraz w Niemczech – wyjaśnia GIF. Opakowania w liczbie 200 dla serii o numerze MP5E511 uznano za sfałszowane, ze względu na oznakowanie ich identycznym numerem seryjnym (SN): 1946483405690.

Duński producent leku, firma Novo Nordisk A/S, potwierdził sfałszowanie. Następnie zidentyfikowano opakowania jednostkowe w liczbie 1300 dla serii o numerze NP5G866, które zostały oznakowane identycznym numerem seryjnym (SN): 1946483405690. Wszystkie sfałszowane opakowania posiadały niemieckie etykiety. Kolejna informacja pochodząca od organu niemieckiego wskazywała na sfałszowanie opakowań jednostkowych dla serii nr NP5G866, które zostały oznakowane numerem seryjnym (SN): 1031002838555.

GIF ustalił, że w obrocie na terenie Polski jest produkt z serii o numerze MP5E511. Seria NP5G866 nie była dotychczas przedmiotem takiego obrotu.

Inspektorat ustalił ponadto, że opakowania o numerze seryjnym 1946483405690 nie pojawiły się dotychczas w alertach systemowych.


Skład sfałszowanego leku nie jest znany

Jak uzasadnia GIF „konieczne zatem stało się wydanie rozstrzygnięcia zabezpieczającego pacjentów krajowych przed możliwością otrzymania i zastosowania sfałszowanego produktu, tj. wycofanie z obrotu opakowań jednostkowych produktu opatrzonych zidentyfikowanym fałszywym numerem seryjnym w zakresie serii pozostających w obrocie krajowym, jak również zakazanie wprowadzania do obrotu opakowań jednostkowych opatrzonych zidentyfikowanymi fałszywymi numerami seryjnymi w zakresie wszystkich zidentyfikowanych serii - wyjaśnia GIF. Skład sfałszowanego leku nie jest bowiem znany a tym samym jego wpływ na jego działanie farmakologiczne, immunologiczne lub metaboliczne.”

Ozempic - co to za lek

Ozempic (semaglutidum) należy do tzw. analogów glukagonopodobnego peptydu 1 (GLP-1), stabilizuje poziom glukozy we krwi i jednocześnie nie zwiększa ryzyka spadku cukru. Cukrzyca typu 2 jest przewlekłą chorobą, która może prowadzić do kalectwa z powodu powikłań, a nawet przedwczesnej śmierci. Szacuje się, że w Polsce choruje na nią ponad 1,2 mln osób. Chorzy, którzy mają wskazania do terapii Ozempicem kupują go z refundacją Narodowego Funduszu Zdrowia. Jednak często specyfik jest przepisywany ze zniżką dla osób bez wskazań zdrowotnych, jako preparat na odchudzanie. W rezultacie go brakuje, a budżet ma mniej środków na refundację dla chorych na cukrzycę. NFZ sprawdza, czy wszystkie recepty mają uzasadnienie medyczne i wskazania do refundacji, a eksperci apelują do odchudzających się o zdrowy rozsądek, a diabetolodzy i pacjenci walczący z cukrzycą o to by pamiętać, że bez odpowiednich leków chorzy po prostu mogą umrzeć. Preparatów dla chorych na cukrzycę brakuje nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, także w Stanach Zjednoczonych. Dlatego FDA wpisało Ozempic na listę niedoborów.

Tomasz Wypych

n/z: Kolejka do apteki na ulicy Święty Marcin w Poznaniu. fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj19 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (19)

Inne tematy w dziale Rozmaitości