Z najnowszego sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej" i RMF wynika, że PiS aktualnie cieszy się poparciem wyborców na poziomie 33,5 proc. Drugiej miejsce okupuje KO z 28 proc., a podium zamyka Trzecia Droga - 10,9 proc. Koalicja PSL i Polski 2050 nieco zyskała w ostatnich pomiarach. Może to być efekt dobrego występu w trakcie debaty Szymona Hołowni.
Ciekawa sytuacja przed końcem kampanii
Czwartkowa "Rzeczpospolita" opublikowała wyniki ostatniego - jak wskazano - sondażu poparcia przed wyborami parlamentarnymi. Badani zostali zapytani o zamiar udziału w wyborach i komitet, na który zamierzają głosować.
59,3 proc. respondentów odpowiedziało, że "zdecydowanie" wybiera się na wybory, 6 proc. - że "raczej" zamierza zagłosować. Brak zamiaru pójścia na wybory zadeklarowało 33,5 proc. respondentów - w tym 11,7 proc. "raczej", a 21,8 "zdecydowanie" nie pójdzie na wybory. 1,2 proc badanych jeszcze nie wie, czy weźmie udział w głosowaniu.
Jeśli chodzi o poparcie dla poszczególnych startujących komitetów, to najwięcej badanych wskazało na PiS - 33,5 proc.; miesiąc temu, jak zaznacza "Rzeczpospolita", było to 33,2 proc. Na drugim miejscu uplasowała się Koalicja Obywatelska z deklarowanym poparciem na poziomie 28 proc. (26 proc. w poprzednim badaniu). Trzecie miejsce zajęła Trzecia Droga z poparciem 10,9 proc., czwarte zaś Lewica z poparciem 10,1 proc. Wynik powyżej progu wyborczego osiągnęła także Konfederacja, na którą zamierza zagłosować 9,2 proc. badanych.
Na ostatni z ogólnopolskich komitetów, Bezpartyjnych Samorządowców wskazało 0,9 proc. wyborców. 0,4 proc. wskazało na inny komitet, a 7 proc. wciąż nie wie, na kogo zagłosuje.
Jak przedstawia się podział mandatów?
Marcin Palade, socjolog polityki i analityk ds. sondaży przedstawił preferencje partyjne we wspomnianym sondażu, ale uwzględnił zdecydowanych wyborców. Wynika, że wówczas PiS może liczyć na poparcie na poziomie 36 proc., KO - 30,1 proc., Trzecia Droga - 11,7 proc., Lewica - 10,9 proc., Konfederacja - 9,9 proc., a inni - 1,4 proc.
Frekwencja wyniosłaby 65,3 proc.
Palade przeliczył również mandaty. Zjednoczona Prawica w nowym Sejmie mogłaby liczyć na 195 miejsc. Z kolei dla opozycji przypadłoby 226 mandatów, a dla Konfederacji - 38.
Badanie IBRiS na zlecenie "Rzeczpospolitej" i radia RMF FM zostało przeprowadzone w dniach 9-10 października metodą CATI (wywiadów telefonicznych) na 1100 osobowej grupie respondentów.
MP
Szymon Hołownia i Władysław Kosiniak-Kamysz. Fot. PAP/Artur Reszko
Czytaj dalej:
Inne tematy w dziale Polityka