Zielone światło dla paktu migracyjnego. Morawiecki zamierza postawić "twarde weto"

Redakcja Redakcja Imigranci Obserwuj temat Obserwuj notkę 145
W Brukseli na posiedzeniu ambasadorów państw członkowskich przy Unii Europejskiej przyjęto ostatni element paktu migracyjno-azylowego. Jedynie Polska i Węgry były przeciw. Słowacja, Czechy i Austria wstrzymały się od głosu. Mateusz Morawiecki udaje się na szczyt unijny do hiszpańskiej Grenady, gdzie ma postawić weto ws. rozwiązań Komisji Europejskiej.

Decyzja ambasadorów otwiera drogę do rozpoczęcia negocjacji z Parlamentem Europejskim nad ostatecznym kształtem nowych przepisów. Niemcy, które przed wakacjami sprzeciwiły się projektowi unijnego tzw. rozporządzenia kryzysowego zmieniły we wrześniu stanowisko. 


Większość za paktem migracyjnym

Przed wakacjami w Brukseli na posiedzeniu ambasadorów państw członkowskich przy UE zablokowano mandat do negocjacji z PE nad rozporządzeniem o zarządzaniu kryzysowym, które jest elementem unijnego paktu migracyjno-azylowego. Rozporządzenia nie poparły wtedy Węgry, Polska, Austria, Czechy, Niemcy, Słowacja i Holandia.

Polska sprzeciwia się zapisom paktu azylowo-migracyjnego. Warszawa uważa obowiązkową solidarność opartą de facto wyłącznie na relokacji lub karach finansowych za nieprzyjmowanie migrantów za całkowicie niewłaściwą. Plan Brukseli zakłada przyjęcie określonych kwot imigrantów. W przypadku odmowy państwo członkowskie ma zapłacić 20 tys. euro za jedną osobę. 

Stały Przedstawiciel Polski przy UE Andrzej Sadoś wezwał wcześniej prezydencję hiszpańską w Radzie UE do podjęcia wysiłków na rzecz osiągnięcia konsensusu w dalszych pracach nad reformą polityki migracyjnej i azylowej zgodnie z konkluzjami Rady Europejskiej z grudnia 2016 roku, czerwca 2018 roku i czerwca 2019 roku, w szczególności w sprawie dobrowolnego wyboru środków wsparcia kraju pod presją migracyjną, w tym relokacji. 


Morawiecki będzie w Grenadzie

Premier Mateusz Morawiecki kilkakrotnie zapowiadał, że w Grenadzie postawi "twarde weto" w sprawie tzw. paktu migracyjnego.

- (...) Udam się do Grenady na szczyt Rady Europejskiej i tam mimo presji i szantażu Polska zajmie twarde stanowisko przeciwko paktowi migracyjnemu. Chcemy Polski bezpiecznej i spokojnej - obiecywał szef rządu. 

W zaproszeniu wystosowanym do uczestników nieformalnego szczytu, przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel napisał, że podczas niego odbędzie się "konstruktywny dialog na temat najpilniejszych kwestii, przed którymi stoi obecnie nasza Unia, takich jak migracja."

- Ale spotkanie to wyznacza też początek ważnego procesu refleksji na temat przyszłych priorytetów naszej Unii. Rozpoczynające się w Grenadzie dyskusje pozwolą nam wspólnie wytyczyć kurs Unii, określić jej kierunek i cele na nadchodzące lata. Wynik naszego procesu refleksji, który odbędzie się w ciągu najbliższych kilku miesięcy, ukształtuje program strategiczny na lata 2024–2029  - podkreślił Michel. 


Nowy spot PiS

W najnowszym spocie PiS mobilizuje zwolenników do głosowania w referendum i twierdzi: "Nie dla nielegalnej imigracji".

Fot. Imigranci w Hiszpanii, którzy trafili do El Hierro na łodziach. 

GW

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj145 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (145)

Inne tematy w dziale Polityka