Rada Polityki Pieniężnej obniżyła wszystkie stopy procentowe o 0,25 pkt. proc. – poinformował w środę Narodowy Bank Polski po zakończeniu dwudniowego posiedzenia RPP. Główna stopa NBP, stopa referencyjna, spadła do 5,75 proc.
Co dalej ze stopami procentowymi? RPP zdecydowała
- Rada postanowiła obniżyć stopy procentowe NBP o 0,25 pkt. proc. do poziomu: stopa referencyjna 5,75 proc. w skali rocznej; stopa lombardowa 6,25 proc. w skali rocznej; stopa depozytowa 5,25 proc. w skali rocznej; stopa redyskontowa weksli 5,80 proc. w skali rocznej; stopa dyskontowa weksli 5,85 proc. w skali rocznej - podał NBP w komunikacie.
Eksperci spodziewali się dokładnie takiej obniżki stóp. Dlatego dzisiejsza decyzja RPP nie wywołała szoku na rynku. Mimo wszystko nawet tak niewielka obniżka przyniesie pewną ulgę osobom mającym kredyt hipoteczny. Dzięki dzisiejszemu postanowieniu rady, raty ich kredytów nieznacznie spadną.
Na wrześniowym posiedzeniu RPP obniżyła stopy procentowe o 0,75 proc., co zaskoczyło ekonomistów oczekujących utrzymania stóp na niezmienionym poziomie.
Uchwała Rady Polityki Pieniężnej wchodzi w życie 4 października 2023 r.
Delikatna obniżka lepsza dla złotego? Ekspert zabrał głos
— We wrześniu Rada Polityki Pieniężnej potężnie zaskoczyła rozpoczynając cykl pokaźną obniżką aż o 75 pb. Tym razem nie można mówić o szoku. Także w przeciwieństwie do poprzedniego ruchu RPP, dzisiejsza decyzja nie szkodzi złotemu. Kurs euro rano zbliżał się do 4,65 zł, a w pierwszej reakcji narusza 4,60 zł — ocenia w rozmowie z "Business Insider" Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl.
Dodał, że niewielka obniżka stóp była właśnie podyktowana "troską o złotego". Przypomnijmy, że wrześniowa decyzja RPP doprowadziła do radykalnego spadku kursu naszej waluty.
MB
Fot. Prezes NBP Adam Glapiński. Źródło: PAP/Rafał Guz
Czytaj dalej:
Inne tematy w dziale Gospodarka