Agnieszka Holland otrzyma wyróżnienie w trakcie festiwalu Tertio Millennio Film Fest w Watykanie. Impreza jest współorganizowana przez watykańską Dykasterię ds. Kultury i Edukacji, a także Dykasterię ds. Komunikacji. Reżyserka "Zielonej granicy" pojawi się osobiście na ceremonii wręczenia nagród zaplanowanej na 13 listopada w Filmotece Watykańskiej.
Agnieszka Holland dostanie prestiżową nagrodę w Watykanie
Uhonorowanie Agnieszki Holland to konsekwencja wyboru przez inicjatorów Nagrody Specjalnej Fuoricampo. I to właśnie najnowsze dzieło polskiej reżyserki, "Zielona granica", został uznany za film, który w sposób unikatowy porusza kwestię poszukiwania najgłębszego sensu życia - podkreślono.
Niedługo po ceremonii wręczenia Nagrody Fuoricampo ma wystartować z kolei 27. edycja Tertio Millennio Film Fest w dniach 14-18 listopada. Impreza odbędzie się w Rzymie.
"Zielona granica" - o czym jest nowy film Agnieszki Holland?
Scenariusz "Zielonej granicy” Agnieszki Holland opowiada o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Twórcy obrazu podkreślają, że przygotowania do filmu objęły setki godzin analizy dokumentów, wywiadów z uchodźcami, strażnikami granicznymi, mieszkańcami pogranicza, aktywistami i ekspertami.
W filmie przeplatają się trzy perspektywy. Pierwsza to perspektywa uchodźców, druga - polskich aktywistów; trzecia - strażników granicznych. "Zielona granica” to historia ludzi postawionych w sytuacjach granicznych.
W obsadzie międzynarodowej koprodukcji wystąpili m.in.: Maja Ostaszewska, Tomasz Włosok, Piotr Stramowski, Jaśmina Polak, Marta Stalmierska, Agata Kulesza, Maciej Stuhr i Magdalena Popławska oraz zagraniczni aktorzy - Jalal Altawil, Behi Djanati Atai, Mohamad Al Rashi, Dalia Naous i Joely Mbundu.
Nad scenariuszem filmu pracowali Agnieszka Holland, reżyserka Gabriela Łazarkiewicz-Sieczko oraz pisarz Macieja Pisuk. Nad zdjęciami do filmu pracował Tomasz Naumiuk.
SW
na zdjęciu: Agnieszka Holland. fot. Martin Kraft, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons
Czytaj dalej:
Inne tematy w dziale Kultura