Kim był abp Stanisław Szymecki
Święcenia kapłańskie otrzymał 3 lipca 1947 r. z rąk kard. Emanuela Suharda (abp. Paryża).
Sakrę biskupią przyjął 12 kwietnia 1981 r. z rąk papieża Jana Pawła II w Kaplicy Sykstyńskiej na Watykanie. Jako dewizę biskupią przyjął słowo „Diliges” („Będziesz miłował”).
W latach 1981-1993 był biskupem kieleckim, a w latach 1993-2000 – arcybiskupem metropolitą białostockim. W ramach gremiów KEP pełnił funkcję delegata Konferencji Episkopatu Polski do współpracy ze stałą Interdykasterialną Komisją Rozmieszczenia Kapłanów w Świecie; konsultorem kongregacji Edukacji Katolickiej oraz członkiem Komisji Duchowieństwa Episkopatu Polski.
Białystok był dla niego "ziemią obiecaną"
W Białymstoku, który nazwał „Miastem Miłosierdzia” i „swoją ziemią obiecaną” spędził ostatnie 30 lat życia. Papież Jan Paweł II nazywał go „swoim przyjacielem” - czytamy na stronie Archidiecezji Białostockiej.
W 1998 r. abp Stanisław Szymecki otrzymał honorowe obywatelstwo Miasta Białegostoku, które jako pierwszy nazwał „Miastem Miłosierdzia”. Ten tytuł propagował w Polsce i na świecie, podkreślając dzieło życia i spuściznę, którą pozostawił tu bł. ks. Michał Sopoćko oraz postawę życiową tutejszych mieszkańców, jak mówił – „dobrych, życzliwych, pracowitych i żyjących wiarą w Boga”.
Do czerwca 2018 r. abp bp Stanisław Szymecki aktywnie uczestniczył w życiu archidiecezji białostockiej. Mieszkał w domu biskupa emeryta przy ul. Cedrowej w Białymstoku. O uroczystościach pogrzebowych Kuria Metropolitalna Białostocka powiadomi niebawem.
(Zdjęcie: Abp Stanisław Szymecki z Janem Pawłem II w 2002 roku, fot. Archidiecezja Białostocka)
Czytaj także:
Komentarze
Pokaż komentarze (1)