Zabiegi dyplomatyczne polskiej ambasady przyniosły skutek? Czy jednak presja środowisk żydowskich? Tak czy inaczej, spiker kanadyjskiej Izby Gmin Anthony Rota zapowiedział dymisję.
Ustąpienie ze stanowiska spowodowane jest reakcją polityków kanadyjskich i zagranicznych. Wcześniej we wtorek szefowa kanadyjskiego MSZ Melanie Jolie oświadczyła, że Rota powinien podać się do dymisji. Wszystko za sprawą uhonorowania weterana SS Galizien Jarosława Hunki w trakcie wizyty Wołodymyra Zełenskiego.
Skandal w trakcie wizyty Zełenskiego
Obecność Hunki w parlamencie i jego uhonorowanie było "głęboko zawstydzające" i "nieakceptowalne" - powiedział w poniedziałek premier Justin Trudeau, jednak odrzucił wezwania do ustąpienia ze stanowiska. We wtorek wieczorem przywódcy czterech głównych partii politycznych w Izbie Gmin mają spotkać się, aby omówić sprawę dymisji spikera. Jeśli Rota odmówi, ustawodawcy mogą zaproponować formalny wniosek o wotum nieufności. Oburzenie wyraziły wpływowe organizacje żydowskie w Kanadzie.
Z kolei jak pisaliśmy w Salonie24, IPN sprawdza, czy można zorganizować pomoc prawną ws. ekstradycji Hunki - podał dziennikarz Wojciech Wybranowski. Zwolennikiem takiego rozwiązania jest minister edukacji Przemysław Czarnek.
Stanowisko Polonii
- SS-Galizien była formacją wojskową stworzoną przez nazistowskie Niemcy, która była odpowiedzialna za liczne zbrodnie wojenne przeciwko Polakom i Żydom podczas II wojny światowej, w tym masowe mordy na ludności cywilnej. Oczekujemy jednoznacznych przeprosin za to niedopuszczalne niedopatrzenie. Jednocześnie niezłomnie wspieramy Ukrainę w jej walce o suwerenność i wolność przeciwko putinowskiej Rosji - oświadczył Kongres Polonii Kanadyjskiej, cytowany przez ambasadora Polski w Kanadzie Witolda Dzielskiego.
- Niestety, w opublikowanym oświadczeniu marszałek nie przeprosił kanadyjskiej Polonii. Wzywamy marszałka do odpowiedniej zmiany swojego oświadczenia - zaapelowano.
Fot. Anthony Rota/YouTube
GW
Inne tematy w dziale Polityka